Найстаріша церква лівого берега міста Дніпро

69
0
Свято-Трьохсвятительський храм УПЦ у Дніпрі

Свято-Трьохсвятительський храм УПЦ на Юридичній вулиці

Храм Трьох Святителів ви не знайдете просто так. Він розташований у житловій забудові, серед висоток і приватного сектора. Це доглянута закрита територія зі своєю історією. А історія почалася 1902 року, коли й було зведено храм.

Тоді Лівий берег Дніпра тільки освоювався. Неподалік звідси була станція Катеринославської залізниці, а територія тільки забудовувалася житлами робітників. Цей район називали Нижньодніпровськ-Половиця, і його нові мешканці працюватимуть на металургійному та вагоноремонтному заводі. Згодом ця земля стане частиною міста.

1902 року буде відкрито Свято-Трьохсвятительський храм і освячено на честь трьох святих. Василя Великого, Григорія Богослова, Іоанна Златоуста. Це місце стане культовим для місцевих жителів, бо іншого не було. І при цьому історія не збереже імені автора проєкту.

Позолочений купол церкви височітиме над околицями, а кількість парафіян за 10 років стане кілька тисяч. Тут будуть вінчати, хрестити, ховати.

1917 року після приходу радянської влади на церкву та її парафіян почалися гоніння.

У 1934 році прямо біля храму буде побудована школа. За легендою, будівлю школи спеціально зробили вищою за церкву, щоб не дати людям зайвий раз дивитися на церкву. До 1937 року всі релігійні будівлі в Дніпропетровську були закриті. Ця доля не пройшла повз Свято-Трьохсвятительський храм. Тут знесли хрест, а частину купола зруйнували. Тепер це теж стало нічим непримітне задні серед приватної одноповерхової забудови. А ще тут влаштували склад.

Після окупації міста німецькими військами 1941 року служби ненадовго відновилися. Після визволення міста храм не закрився, проте не мав великої парафії.

Також варто згадати одну деталь із життя храму та району. Площа біля церкви деякий час залишалася соціально-значущою. Тут була барахолка, де можна було купити всілякі речі для життя. Люди збиралися обговорити свої справи і проблеми, а торговців часто переслідувала міліція. Через деякий час торгівлю таки закрили.

Храм Трьох Святителів у період незалежності України

Відродження почалося з кінця радянської держави. По-перше, школу переселили в новозбудовану сучасну будівлю через дорогу. Потроху почали підтягуватися віряни. З 2001 року почала діяти недільна школа, а саму будівлю і територію активно приводити до ладу. У 2008 відкрили каплицю і назвали її на честь Почаївської Богоматері. У 2009 відновили центральний купол – його спробували відтворити як у минулі часи. Позолочений корпус на синій вежі з зірками – що символізує небо і зірки.

Спочатку храм виглядав як хрест, проте з прибудовами він став схожим на корабель. Церква як рятівник у бурхливому морі мирського життя. З реконструкцією збільшилася і внутрішня площа храму – на 150 кв м до 360 кв м. Було побудовано трапезну, яка відтоді розширюється.

Під час частих богослужінь тут співають три хори – професійний, дитячий та аматорський із парафіян.

Територія храму доглянута, тут чисто і просторо, багато декоративної зелені та квітів, покладена тротуарна плитка. Є джерело і могила протоієрея Анатолія Северина.

Святині Свято-Трьохсвятительського храму

Цей храм справжнє джерело святинь. Тут зберігається Євангеліє 1784 року і Плащаниця Спасителя 1781 року, мощі та ікони десятків найбільш шанованих святих.

Вулиця Юридична в Дніпрі

Свято-Трьохсвятительський храм розташований за адресою вулиця Юридична 1. Примітно, що вулиця Юридична в Дніпрі одна з найкоротших – вона містить лише 3 адреси. Це церква і два багатоквартирних житлових будинки (тут же розташовується амбулаторія).

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *