Ви колись чули про легендарного анонімного художника з Британії? Його картини на соціальні теми стають шедеврами, хоч і намальовані звичайними фарбами, а полотна для них – пересічні будинки та вулиці.
У листопаді 2022 року Бенксі з’явився у воюючий Україні під час російського вторгнення. Він намалював, а потім визнав сім малюнків у Києві та Київській області.
Я розповім про свої емоції та асоціації про роботи Бенксі в Україні.
Дзюдоїст програв
Хлопчик-дзюдоїст кидає чоловіка у кімоно. Я відразу впізнав у ньому організатора та натхненника агресії проти України. Ця людина любить дзюдо та любить перемагати.
Для мене маленький хлопчик – це Україна, яка мала програти путіну. Але, як виявилося, незабаром він сам зазнає поразки.
Гімнастка з Бородянки
Місцеві мешканці помітили, як якийсь чоловік малює на стіні зруйнованого будинку малюнок під трафаретом. За кілька днів виявиться, що це найвідоміший таємничий британський художник.
Гімнастка стоїть головою вниз на руках на стику двох плит зруйнованої багатоповерхівці. Вона спирається руками на руїни.
Це нелогічно, але ці руїни надають їй сил боротися. Адже це “її” руїни.
Бородянка знаходиться на північ від Києва і з перших днів зазнала атак російської авіації. У селищі не залишилося жодної вцілілої будівлі після відходу ворожої армії.
Гімнастка з Бородянки – перша робота цього року, за яку Бенксі “взяв відповідальність”.
Гойдалка протитанковий їжак
Діти, які катаються на протитанковому їжаку як на гойдалці, перебувають у центрі Києва.
На Алеї Героїв Небесної Сотні, що примикає до Майдану Незалежності, все ще залишилися бетонні плити та протитанкові їжаки. Тепер ними гойдаються діти.
І справді, для сотень тисяч дітей в Україні стали звичними повітряні тривоги, обстріли, ігри у війну і “окупантів”, будівництво імпровізованих блокпостів ЗСУ. Сумно, адже діти не мають так грати.
А літо 2022 року у них точно забрали за забаганки одної людини.
Художня гімнастика на війні
Дівчинка зі стрічкою, швидше за все художня гімнастика, стоїть на краю прірви (дірка у стіні будинку) та виконує номер зі стрічкою. У неї зламана шия, але вона все одно вийшла на арену і бореться, адже якщо програє – їй не вибачать помилки.
Нікого не впізнаєте?
Чистота на руїнах
Колись це була стіна житлової квартири, а зараз там намальована ванна з стариком, що миється. Війна закінчиться і треба бути чистим, щоб зустрічати перемогу. Тим більше, вороги України не надто люблять порядок та чистоту.
Це як два паралельні світи – ті хто акуратні і охайні під час війни і ті, хто живе у бруді навіть у мирний час, завжди.
Українська домогосподарка
Ось як, коли до твоєї хати приходить ворог, оборонятися доводиться всім – жінкам, дітям і навіть старим. Тонка і ніжна дівчина, хранителька домівки, взяла вогнегасник і протигаз, щоб захистити свій будинок від російських бомб.
І нічого, що бігуді – красу не зупинити!
Х*й війни
Цей рисунок на фасаді одного будинку дуже схожий на пускову установку з… чимось, що нагадує чоловічі статеві органи. Так, це російське озброєння…
Це те, з чим вони прийшли в Україну і те, що вони отримають у підсумку.
Малюнок Бенксі ледве не вкрали!
Це не таємниця, що роботи Бенксі можуть коштувати сотні тисяч, а то й мільйони доларів. Ось і творіння художника в Україні оцінюють від 1 до $10 млн. У такій ситуації малюнок на вулиці – це дуже ласий шматочок, тим паче в Україні.
2 грудня 2022 року стало відомо, що малюнок жінки з вогнегасником вкрали. Просто зрізали утеплювач, на якому вона була намальована. Добре, що підозрілу активність помітили місцеві жителі та викликали поліцію.
Злодії далеко не пішли і вже через кілька годин давали свідчення в поліції, а картина стала речовим доказом:)
Суд над викрадачом малюнка Бенксі у Гостомелі
На початку січня 2023 року стало відоме прізвище викрадача – Сергій Довгий. Чоловік та сім його помічників були затримані поліцією коли ховали в машину зрізаний зі стіни малюнок. Вартість цього графіті оцінюється у 244 тисячі доларів (9 мільйонів гривень). Суд відпустив його під особисте зобов’язання поки триває слідство. Довгому загрожує термін 12 років за крадіжку в особливо великому розмірі, тим паче під час воєнного стану.
Бенксі тепер українець?
Не так багато часу минуло після спроби крадіжки картини, як влада Ірпеня зробила незвичну заяву – вона присвоїла художнику звання “Почесний громадянин міста”. Рішення, звісно, неоднозначне, але позитивне і веселе, що надихає на оптимізм!
Цікаво, як до цього поставився б сам Бенксі?
Малюнки Бенксі в Україні псуються. Що буде із ними?
У січні 2023 року міністр культури України Олександр Ткаченко заявив, що розглядаються варіанти збереження графіті Бенксі в Україні.
Вся річ у тому, що малюнкам загрожують не лише мародери. Вони знаходяться на відкритому повітрі та поступово псуються. Наприклад, дзюдоїст у Бородянці псується – він залишився без ноги (січень 2023).
Поки міністр не уточнив, як саме дбатимуть про малюнки. Питання обговорюється як на державному, так і місцевому рівні. Можливо, їх законсервують чи перенесуть до музею. У Києві вже розмістили один малюнок під скло.
Раніше мер Бородянки висловлював думку, що малюнок потрібно демонтувати та перенести до музею для збереження.