Останній палац Дніпра

631
1
дворець профілактики дніпро

У Дніпрі вистачає занедбаних домів, серед яких багато маленьких приватних будинків, сучасних будівель, що не використовуються з різних причин. І навіть у багатостраждальному Палаці Ілліча жевріє життя.

дом охорони здоров'я дніпро
Палац охорони здоров’я у Дніпрі

Однак та закинута будівля, про яку я хочу розповісти, претендує на статус найграндіознішої – адже це, без перебільшення, цілий палац!

Палац Профілактики в Дніпропетровську

На початку 1920-х років теперішній район проспекту Нігояна (колишній проспект Калініна) і проспекту Богдана Хмельницького (Петровського) бурхливо розвивався. Якщо в нинішньому Дніпрі це депресивний район, то в ті часи це були пріоритетні напрямки розвитку міста. Не дивно, адже наявність тут заводів спонукала будувати житло для робітників та іншу інфраструктуру. Також людей потрібно було оздоровлювати і тому тут почали будувати грандіозну на ті часи будівлю, яка націлена на охорону здоров’я городян.

Так з’явиться Палац охорони здоров’я. Його почнуть будувати 1923 або 1924 року й урочисто відкриють 1927-го. Це буде не типова, а помпезна будівля поліклініки – справжній палац. У день відкриття навіть сам народний комісар охорони здоров’я надіслав вітальну телеграму – тож уваги цьому об’єкту вже точно не позичати.

Палац Профілактики 1931
1931 рік
Палац профілактики у 1930 році
1930 рік

Архітектором нової лікарні стане Олександр Красносельський. Він уже відзначився в Катеринославі багатьма грандіозними спорудами – наприклад, анатомічним корпусом Медичного університету. Пізніше через 100 метрів від Палацу охорони здоров’я він побудує Палац Ілліча.

Цей архітектор прожив усе життя в місті, будував як до революції 1917 року, так і за радянської влади. Помер своєю смертю у 1944 році.

Красносельський навмисно зробив свою споруду великою. Тут передбачалося не тільки лікувати людей, а й просвіщати в плані здоров’я. Автор відійшов від канонів класичного стилю і зробив головний корпус меншим за бічні секції. А ще перед входом будуть величні колони та пам’ятники.

Креслення Палацу

Палац Охорони здоров’я, або як його назвуть пізніше Палац Профілактики, постане великою триповерховою будівлею. Його основний вхід увінчаний величним куполом із зображеннями знаків медицини, колонами з граніту і великими дверима заввишки понад 2 метри із серпом і молотом.

купол Палац Профілактики
Купол Палацу Профілактики
Центральний вхід до палацу
Вхід до покинутого палацу

Такого входу більше ніде не зустріти в будівлях Дніпропетровська і Дніпра. У його холі проводитимуться виставки, наукові та просвітницькі заходи. Усередині, у бічних корпусах є сходи з колонами, панорамні вікна. Ще є цокольний поверх, у якому розташовувалися підсобні приміщення та лабораторії.

будинок профілактики дніпро вхід
Двері до Палацу

Центральний вхід справді заворожує, навіть зараз, коли він занепадає.

У його холі проводитимуться виставки, наукові та просвітницькі заходи. Таке призначення будівлі й зумовило її величину.

Незабаром цей об’єкт дасть навіть назву сусідній вулиці – її назвуть Профілакторна (зараз це вулиця Щербаня) і парк Щербаня теж раніше називався “Парк Палацу Профілактики”.

Чому архітектор Красносільський пошкодував про свою роботу?

Загалом нова будівля більше нагадувала не лікарню для радянського робітника, а справжнісінький палац десь в Італії в XVII столітті.

Красносільський побудував палац у стилі неокласицизму – це помпезний стиль старого часу, хоча в ті роки радянська архітектура неухильно крокувала від плавних витончених форм до грубих рис конструктивізму.

Через це майстер дуже страждав. У той час, коли класицизм уже відходив у минуле, він побудував, як сам вважав – вийшло “занадто розкішно”. І карав себе за це.

бічний корпус палацу профілактики
Бічний корпус

Подальша доля Палацу Профілактики

Одразу після свого відкриття тут почали розширювати перелік медичних послуг і вдосконалювати обладнання. Під час Другої світової війни та німецької окупації будівля сильно постраждала. Для її відновлення довелося робити перепланування, зник величезний напис “Дворец охраны здоровля” (так і було!), а також перебудовано подвір’я – воно стало не таким красивим, а більш практичним.

закинутий дом охорони здоров'я дніпро
Палац охорони здоров’я у 2023 році

Палац Профілактики зараз (2023 рік)

До 2016 року тут розміщувалася 2-а робітнича лікарня. У тому ж році будівлю вивели з реєстру пам’яток, та лікарню закрили. Вже тоді будівля перебувала в аварійному стані і ремонтувати її не збиралися. Лікарі переїхали, а сама споруда залишилася руйнуватися.

У 2017 році тут сталася пожежа, після якої Палац профілактики позбувся даху, вікон, частини стін і перекриттів між поверхами.

Але й тоді пошкодження були некритичними. Можна було відновити все.

Я відвідав це місце в лютому 2023 року. Вид гнітючий. На території відсутній паркан, багато сміття. Зі стін сяють дірки, вікна без скла. Біля парадного входу розкидані кам’яні чаші. Єдине, що зачаровує своєю величчю – це ті самі двері й купол. Навіть напівзруйнований – він усе ще потужно виглядає.

подвір'я Палацу профілактики
Двір палацу

Якщо увійти через головний вхід – одразу за дверима немає підлоги – велика діра на цокольний поверх. Цікавий момент – за палацом є щось на кшталт підвалу – але тільки за межами самої будівлі, окремо від неї та сполучене входом із клініки. Цікаве рішення.

1 поверх Палац Профілактики
Все що залишилось від першого поверху

На другий і третій поверх центрального корпусу не потрапити – перекриття зруйновані.

Можна увійти тільки з бічних корпусів і то, той із того, що стоїть ближче до Щербаня. Всередині повно сміття, зокрема медичного, серед будівельних руїн багато таврованої цегли. Відразу видно, що це дуже стара будова. І справді, у 2023 році буде рівно сто років як почалося будівництво Палацу Профілактики.

Що буде з Палацом Профілактики?

У якийсь період часу з’являлися повідомлення, що споруду відновлюватимуть. Ще кілька років тому тут не було таких катастрофічних руйнувань. Зберігся дах, підлога. Сюди ще донедавна водили екскурсії та кажуть навіть є проєкт для відбудови творіння легендарного Красносельського. І тільки нещодавно виявилися серйозні руйнування.

палац профілактики руйнується
Перекриття впали

Таке відчуття, що це не природний процес і колишню лікарню цілеспрямовано розбирають на будівельні матеріали.

Однак! Коли я тут був – не помітив нічого підозрілого аби натякало на навмисний демонтаж.

Будівля перебуває на балансі міста Дніпро і чиновники кажуть, що готові віддати її у власність будь-кому, хто готовий вкластися в її реконструкцію. Однак таких інвесторів поки що не знайшлося. А тим часом – Палац профілактики руйнується дедалі більше і може не дожити до сотого ювілею свого відкриття.

підвал будинок профілактики
Окремий підвал?

Як дістатися до Палацу профілактики в Дніпрі?

Локація розташована за адресою вулиця Щербаня, 1, Новокодацький район. На карті вона позначена як “Пологовий будинок Міської клінічної лікарні №2”. Доїхати можна як своїм транспортом, так і автобусом з будь-якої частини міста.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

One thought on “Останній палац Дніпра

  1. Євген, дякую за статтю та нагадування про таку цікаву пам’ятку архітектури міста. Недаремно туди з’їздили. Якщо порівнювати теперішній стан палацу зі світлинами річної або дворічної давнини, то руйнування вражають. Палац швидко занепадає й навіть важко уявіти як його можна реконструювати.