Чернівецький університет або український Гоґвортс

Дивимося Чернівецький університет і слухаємо його легенди.

430
0
чернівецький університет імені федьковича

В Україні не так багато університетів, якими водять екскурсії, а самі будівлі належать до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Це якраз про Чернівецький Національний Університет імені Федьковича.

Красу і монументальність неможливо передати навіть найкращою камерою, а тому сюди необхідно поїхати особисто, щоб почути багато цікавих історій цього місця.


Як народився Чернівецький університет

Початкове призначення цього архітектурного комплексу – бути резиденцією архієпископів Буковини і Далмації. Ці грандіозні будівлі спеціально будували, щоб там розміщувалася церква, будівлі для офіційних зустрічей і свій свічковий завод.

ансамбль черновецького університету
На території університету

Архітектором майбутнього Чернівецького університету був тоді ще молодий архітектор із Чехії Йозеф Главка. Він переміг у конкурсі на будівництво серед багатьох проєктів, хоча на той момент молода людина ще не мала багато практичного досвіду.

Будівництво ансамблю тривало майже 20 років та після закінчення робот комплекс являв собою суміш готики, мавританського будівельного мистецтва, романської та візантійської культури.

чернівецький університет імені федьковича

Є легенда, що для побудови використовували цеглу, яку виробляли тут же на місці. А ще в розчин підмішували яйця курей і продукти гниття худоби. Корів і биків розводили і забивали на будівельному майданчику.

І це не єдина легенда Черновецького університету!

Коли будівництво закінчилося, за університетом розбили дендропарк, зробили шикарний сад у французькому стилі. Досі цей сад підтримують в ідеальному порядку і тут багато туристів робить захопливі фото.

Екскурсія Чернівецьким університетом

Я був на території університету в 2016 і 2023 році. Сюди можна увійти з екскурсією. В університеті для таких цілей є екскурсоводи. У 2023 році у зв’язку з воєнним станом сюди пускали тільки громадян України. Коли біля воріт зібралася група, її забрали та спочатку повели до церкви.

екскурсія по чернівецькому університету
План екскурсії університетомм

Трьох-Святительська церква це один із трьох корпусів Чернівецького університету. Вона функціонувала від самого початку побудови єпархії і не закривалася навіть за радянської влади. Комуністи так і не наважилися зняти хрести і перетворити святиню на архів чи склад як вони любили. Ба більше, у цьому корпусі розміщуються кілька кафедр, де навчаються студенти.

Трьох-Святительська церква
Трьох-Святительська церква

У церкві дуже красиво. Приглушене світло, сині відливи сонячних променів, що проникають крізь скло в куполі. Тут прохолодно і водночас тепло. Повітря прокурене пахощами.

Тут можна знімати на камеру і тут знаходиться комірчина екскурсовода, де потрібно буде розрахуватися за екскурсію.

Далі туристів ведуть через сад в основний корпус. Це масивна будівля з кам’яними лавочками перед входом. Усередині в парадному коридорі все кам’яне і холодне. Тут стоять кілька статуй. Одна з них називається “Мама Австрія”. Ходить історія, що ця статуя давним-давно стояла в Чернівцях і під час революції 1917 року її було загублено. Її знайшли на будівельному майданчику вже за часів Незалежної України.

Сучасні художники вирішили зробити копію на свій творчий розсуд, і статуя поїхала в багаторічний тур містами Європи. Через деякий час вона повернулася назад і стала прикрашати хол університету.

Ще в холі стоять мармурові колони і пристосування для чищення ніг (дуже старий раритет).

На другий поверх ведуть сходи і туристів ведуть до великої зали. Колись тут засідали церковні чиновники. Зали дуже великі опалювалися спеціальними трубами парою. На сьогодні це досконально відреставровані кімнати – оригінали були знищені під час підпалу університету 1944 року. Підпал стався якраз у момент входу Червоної Армії до Чернівців і станом на зараз ні мотиви цього ані виконавці невідомі.

Раніше екскурсії пускали на балкон, але цього разу двері туди були зачинені.

Ми пройшлися коридором вперед і назад, а потім знову вийшли у великий двір.

На подвір’ї, серед саду і доріжок великий простір із галькою. Це не просто прикраса, а майстерний дренаж. Ходити по ньому заборонено і відвідувачам, і студентам. І лише в перший та останній навчальний день сюди можна вийти першокурсникам і випускникам – така чудова традиція у Чернівецькому університеті.

Традиції чернівецького університету
На цю гальку не можна виходити – це дренаж

Ще на території університету є одна будівля, яка для мене є загадкою. Це свічковий завод. Тільки незрозуміло що там зараз і чи працює він взагалі. Можливо там теж навчальний корпус…

Скільки коштує екскурсія до Чернівецького університету

За екскурсію я заплатив 60 грн за дорослу людину. Так такого часу проведення екскурсії Чернівецьким університетом немає. Сюди необхідно приходити і за фактом чекати фахівця.

Дендропарк Чернівецького університету

Також хочу зазначити, що і не пустили в дендропарк університету. Ні цього разу, ні минулого відвідування туди туристів не допускали. Сказали, що пов’язано з війною. А в дендропарку Чернівецького університету стоїть погруддя Йозефу Главку. Сам парк обгороджений кам’яною стіною заввишки 3 метри.

У минулі часи тут працювало багато садівників і всі вони були зобов’язані мати вищу освіту.

Крім стіни ізоляцію парку від зовнішнього світу забезпечують висаджені по периметру екзотичні та звичні для Буковини дерева. Ще тут росте ялина – ровесниця університету. За пам’ятником Главці був колодязь із мінеральною водою.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *