Лебедине озеро, будинок Манеску та музей Миколайчука в Чорторії

289
0
лебедині озера в Чорториї, чернівецька область

Як на мене, Чорторія досить незвична назва, тим паче, що наголоси правильно слід ставити на останній склад. Це одне з тих селищ в Україні та Чернівецькій області, яке здається непримітним і якому є що розповісти та показати.

Відео – прогулянка по Черторії (російська мова)

Лебедині озера

Свою подорож Чорторією ми почали з Лебединого озера. Це унікальний природний об’єкт. Сюди що осені на зимівлю злітаються лебеді з усієї України.

Озеро цілий рік підігрівається підземним джерелом, а тому тут створені комфортні умови для зимівлі та розмноження цих красивих і гордих птахів.

На Лебединому озері з листопада по квітень можна побачити сотні лебедів, зняти відео, зробити фотографії. Часом лебедям бракує їжі, а тому до людей вони можуть бути налаштовані вельми приязно. Тим більше у них ще немає потомства, яке необхідно захищати.

лебедині озера у квітні
У квітні вже немає птахів

Озера чистять, щоб вони не засмічувалися. На це виділяють гроші або з місцевого, або обласного бюджету. Так люди дбають про лебедів.

Лебедині озера не замерзають навіть узимку. І тільки 2017 року видалася така холодна зима, що деякі лебеді вмерзли в лід. Їх рятували співробітники ДСНС, після чого птахів роздали місцевим, щоб ті виходили тварин.

Щоб побачити багато лебедів на Лебединих озерах краще приїжджати з листопада по березень. Інакше ризикуєте або зовсім не застати їх, або не в тих кількостях.

Будинок Манеску

У Чорторії є пам’ятка архітектури України – Будинок Манеску. Загадкова і дуже стара пам’ятка на Буковині. Цей будинок назвали на ім’я останнього власника – промисловця румунського походження Манеску. Він нібито купив особняк і жив тут на початку XX століття.

А точної дати побудови Будинку Манеску не знає ніхто. Можливо, це або XVIII, або XIX століття. За легендою його побудував інший багатий чоловік на ім’я Джурджуван, а потім програв у карти Манеску. Могила Джурджувана знаходиться в селі біля церкви.

Сам особняк являє собою палац еклектичного стилю, з вікнами в неоготиці і вежею з румунськими нотками.

Манеску дбав про свій будинок, розбив тут сад і каштанову алею (вона існує й донині), посадив тюльпанове дерево в саду.

У 1920-х Манеску з’їхав звідси, після чого його будинок став виконувати роль притулку. За радянських часів тут влаштували психо-неврологічний диспансер, до цього зробивши тут стайню і намалювавши чудові малюнки ангелів всередині на стінах. Лікарня тут досі.

Саме через це на територію пройти складно – ворота скрізь зачинені. Довелося повертатися назад, так і не побачивши палац Манеску з близької відстані.

Церква XVIII століття в Чорторії

У селі знаходиться дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці. Їй уже понад 2 століття. Колись тут була інша церква, але вона згоріла. Після чого меценати купили церкву в карпатських майстрів. Її привезли на місце і по частинах зібрали вже тут.

церква XVIII століття в Чорторії
Місцева церква

Музей-садиба Івана Миколайчука

Іван Миколайчук легендарний український актор і режисер якраз родом із Чорториї. Тут розташований його музей-садиба. Але це не оригінальний будинок, де жила ця людина, а реконструкція. Будинок був відбудований 1991 року і зараз за ним доглядає старша сестра актора.

Легенда Лебединих озер

Є така легенда, що після смерті Миколайчука на озерах уперше почали гніздитися лебеді – це його душа повернулася в рідні місця в образі цих птахів.

Якщо будете в Чорторії, обов’язково зайдіть і подивіться музей, адже хто знає, коли ви ще сюди заїдете.

Прогулянка Чорторією

Загалом, Чортория чисте і спокійне село. Тут живуть працьовиті та привітні люди. Ми потрапили сюди якраз напередодні православного Великодня. Люди вітали нас традиційним для цього свята привітанням – “Христос Воскрес!“.

гуляємо черторією
Гніздо лелеки у селі

Як проїхати в Чорторію

Якщо ви їдете з Чернівців автобусом, беріть квиток на Вижницю, тільки автобус має йти через Вашківці.

розклад автобусів на черторію
Розклад автобусів з Чернівців

Автомобілем не важко доїхати трасою Т2601 – усього 36 км від обласного центру. Краще поїхати через Дубівці правим берегом Прута, а потім повернути на Глинницю і Чорторію вже на правому березі річки Прут.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *