Михайло Васильович Ломоносов ніколи не відвідував Катеринослава. Щобільше, він помер за 10 років до заснування цього міста. Однак його пам’ятник все ж таки стоїть практично в центрі Дніпра і є культовим місцем для місцевого студентства – принаймні тих, хто навчається у сучасній Дніпровській політехніці. Це колишній Гірничий університет.
Як з’явився пам’ятник Ломоносову у Дніпропетровську
Михайла Ломоносова можна назвати людиною-універсалом і довго перераховувати ті науки, які він вивчав і в яких він експерт.
Наприклад, у Дніпропетровську його пам’ятник поставили завдяки вкладу вченого у розвиток гірничої справи.
Справа була на початку 1970-х. Колектив Гірничого інституту клопотав за встановлення пам’ятника Ломоносова навпроти своєї альма-матер. Урочисте відкриття відбулося 25 червня 1971 року.
До цього на місці пам’ятника Ломоносову, на площі між Історичним музеєм та Гірничим інститутом був пам’ятник Катерині II. Катерина з’явилася у тодішньому Катеринославі у 1914 році після довгих перипетій – це вже окрема історія, яку я розповім в іншій статті.
Якщо коротко – у 1917 році Катерина була пошкоджена під час заворушень революції, що відбулася в Російській імперії, а в 1919 році її прибрали остаточно. Пам’ятник правительки врятував вчений Дмитро Яворницький. Він забрав її у свою музей-садибу та сховав у сховищі. Остаточно Катерина зникла під час німецької окупації Дніпропетровська. Німці вивезли пам’ятник і, можливо, переплавили його.
Загальна висота композиції – 11 метрів. Його розробив скульптор – А.В. Ситник, архітектори Г.І. Панафутін, В.С. положень. Це знакові люди у архітектурі.
Ломоносов тримає у руці сувій, на постаменті написані цитати вченого.
Пам’ятник Ломоносову у теперішній час
Площа, на якій стоїть пам’ятник, була реконструйована в середині 2010-х років. Нині поряд із пам’ятником з’явилися гарне дорожнє покриття, лавочки, газони, велодоріжка. Поруч ведеться будівництво станції метро та встановлений найвищий флагшток із найбільшим прапором у Дніпрі.
У зв’язку з російською агресією в Україну та повномасштабним вторгненням 2022 року – на сайті міської влади з’явилася петиція про демонтаж пам’ятника. Але поки що рішення не прийнято і не зрозуміло, чи буде прийнято взагалі.
Що студенти роблять із пам’ятником Ломоносова у Дніпрі
Оскільки біля пам’ятника знаходиться Дніпровська політехніка, під час навчального року тут багато студентів – особливо під час сесії. Часто студенти приколюються і в руці Ломоносова з’являється пляшка якогось алкоголю. Щоб поставити пляшку необхідно піднятися на висоту, що досить не просто. Але для студентів немає нічого неможливого.
Гості з Харкова розповідають, що в їхньому місті також є подібна пам’ятка. За їхніми словами – дніпровський красивіший і в них також люблять жартувати з Михайлом Васильовичем подібним чином.
Як доїхати
Пам’ятник розташований за адресою проспект Дмитра Яворницького, 19. Дістатися сюди можна будь-якою маршруткою з будь-якого кінця міста, яка їде до Центру. Потім самостійно або на трамваї №1 піднятися нагору вийти на зупинці “Історичний музей”. Повз проходять маршрутні автобуси № 118, 122, 127, 157А, тролейбуси № 1, 4, 9, 10, 16, 21, О. Зупинка – вул. Гончара “Історичний музей”.
Доступ до площі вільний. Можна погуляти – поряд є історичний музей, пам’ятник Танку, музей АТО, виставка “Битва за Дніпро”.
Координати для Google Maps 48.4558969°N, 35.0622212°E
Знесення пам’ятника Ломоносову у Дніпрі
6 грудня 2022 року міська влада прийняла рішення демонтувати пам’ятники, пов’язані з російською культурою. Це рішення стосується як пам’ятника Ломоносову, так й Пушкіну, Горькому.
Ці пам’ятники зберігатимуться на території комунального підприємства Зооконтроль.
І ось, через місяць після рішення міської ради – 6 січня 2023 року – пам’ятник Ломоносову в Дніпрі знесли. Через особливості конструкції його підняли краном разом із частиною п’єдесталу.
Можливо, це не кінець більш ніж 50-річної історії цього монумента.