Дитячий табір “Орлятко”, що в Новотроїцькому біля цілющого Солоного Лиману в Дніпропетровській області, вже ніколи не прийме відпочивальників.
Це місце заслуговує на окреме відвідування – подорож сюди займе не більше 5 годин, навіть якщо їхати автобусом. Погуляти, подихати свіжим повітрям, зробити колоритні фото на засохлій водоймі, подивитися на колишню велич колись великого підприємства.
Історія табору Орлятко
Дитячий оздоровчий табір “Орлятко” Державного підприємства «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова» – така повна назва цієї закинутої території, відраховує свою історію з 1960-х років. Табір отримав назву “Орлятко” після успіху свого побратима з Краснодарського краю. Там дитяча установа мала приголомшливий дебют і по всьому Радянському Союзу стали виростати інші “Орлята”.
Стратегічний завод дбав про своїх співробітників, а тому побудував оздоровчий табір для їх дітей біля лісу та цілющого озера-курорту Солоний Лиман у тодішньому селищі Знаменівка.
Це була величезна територія з усією інфраструктурою. Житлові корпуси в три-п’ять поверхів, медпункт, стадіон і спортивний комплекс, їдальня, басейн, літній театр, кінозал, господарські будівлі. Була навіть власна радіорубка, де юні діджеї займалися мовленням – будили вранці, запускали музику, робили оголошення.
Орлятко працювало щоліта в три зміни, кожна по 21 день. Загалом він міг вмістити 18-21 загін та обслуговуючий персонал. Загалом дітей за одну зміну могло бути 750 осіб.
Думаю, разом із вихователями, медиками, кухарями, охоронцями, тут було близько тисячі осіб.
Діти відпочивали не тільки на території табору, а й ходили до лісу, купалися в озері, нерідко спілкувалися з місцевими дітьми – ті ходили в табір на танці, влаштовували бійки.
Орлятко в сучасній Україні
Після розпаду СРСР табір продовжував існувати. Сюди вже могли потрапити не тільки діти працівників заводу Південмаш, а й ті, хто купив сюди путівку на комерційній основі.
Табір працював у перше десятиліття вже незалежної України, проте поступово втрачав свою міць і привабливість. Підприємство дедалі менше приділяло уваги своєму Орленку. Знижувалося виробництво, дорожчали енергоресурси. З часом було затратно утримувати таке величезне господарство, особливо зимою, коли необхідне опалення для підтримання будівель у нормальному стані. Сезон 2001 або 2002 виявився останнім для Орленка (десь у такий час).
Усі меблі, білизну та обладнання вивезли, сходи в корпусах зрізали. Я думаю, це зробили навмисно, щоб мандрівники-сталкери не травмувалися і нічого не розтягували місцеві шукачі металобрухту.
Так закінчилося активне життя одного з найкращих дитячих оздоровчих таборів Радянського Союзу.
Новотроїцьке і табір Орлятко зараз (2021 рік)
У сучасній Дніпропетровській області вже давно немає Знаменівки – її перейменовано на Новотроїцьке. Солоний Лиман зменшився в розмірах – водойма часто висихає, але тут усе ще існує курорт і лікарня. Це велика сучасна будівля, поруч є ще недобудовані комплекси.
Орлятко самотньо стоїть у лісі і до нього веде спочатку ґрунтова, а потім залишки бетонної дороги. Вхідні ворота зачинені й обмотані колючим дротом. На них так і написано “Прохід заборонено!”. Дорогою до табору лежать купи сміття – це місцеві влаштували звалище. Всюди висока трава і її запах, навіть восени.
Ми не знали, чи це страхітливий напис, чи там справді є охорона, а тому пішли через дірку в паркані. Невдовзі з’ясувалося, що на території справді є охоронці. У них кілька собак на прив’язі і вони живуть у якомусь з корпусів.
Думали, що охоронці проженуть, але вони дозволили нам погуляти (щоправда заборонили знімати).
Зараз табір сильно заріс травою та деревами. Ранні споруди, це видно, що вони не з цегли та низькі – уже розвалюються, а корпуси з цегли стоять. Є навіть такі будівлі, де збереглося скло. Асфальт потріскався або взагалі зник. Від лавочок біля житлових корпусів залишилися тільки ніжки, є деякі кімнати де можна розгледіти меблі, агітаційні плакати. Але таких небагато. З котельні та трансформаторної біля спортивного комплексу точать металеві залишки машин. Їдальня в яскравих барвах покосилася.
Здається, що про Орлятко забули всі, але й він досі живе ще своїм життям. По-перше, це спогади тих, хто тут був. Дітей, які стали дорослими людьми, сталкерами та мандрівниками, що навідуються сюди.
Коли ми були, то на території помітили залишки гранат і розтяжки. Тут нещодавно були якісь змагання з цікавою легендою.
І взагалі, не справляє це місце враження якоїсь фатальної занедбаності.
Як дістатися до дитячого табору Орлятко
Якщо їхати автобусом з автовокзалу за маршрутом Дніпро – Солоний Лиман, необхідно встати на кінцевій у Новотроїцькому. Потім пройти повз санаторії вулицею Герсименка і на першому перехресті повернути ліворуч. Потім ґрунтовою і бетонною дорогою йти прямо. Незабаром будуть два входи в дитячий табір. Третій з боку лісу. Загалом іти приблизно хвилин 20 від села до табору.
Координати Google Maps – дитячий табір Орлятко, Солоний Лиман.