Якщо ви приїхали до Чернівців на кілька днів, тоді Обласний музей народної архітектури та побуту просто необхідно відвідати та виділити на це як мінімум 2 години. Гуляючи тут, час швидко минає і ви отримаєте багато хороших емоцій.
Екскурсія до Чернівецького музею народної архітектури та побуту
Ще цей музей називають “Етнографічним” і саме цю назву можна зустріти в багатьох путівниках і сайтах. Подорожуючи до Чернівців, особливо на один день, його легко можна пропустити. І не тому що він розташований далеко від історичного центру, а тому що на відвідування цієї пам’ятки Чернівців потрібно виділити більше часу, ніж на всі інші прекрасні місця цього міста.
Коли ми потрапляємо на територію музею архітектури та побуту в Чернівцях ми бачимо величезну відкриту зелену територію. Перше, що нам розповість екскурсовод, це те, що необхідно дотримуватися однієї єдиної дороги, яка проведе нас від самого початку і до самого кінця. І в процесі ми познайомимося з тим, як жили наші пращури на Буковині від середини ХІХ століття і до 1930-х років XX століття.
Це архітектурні творіння – хати з внутрішнім оздобленням, підсобні приміщення, цілі подвір’я, адміністративні будівлі та навіть церква. Деякі з них у точності відтворили як вони були у свої часи, а деякі привезли із сіл і зберегли їхній автентичний стан.
Що можна побачити в Чернівецькому обласному музеї архітектури та побуту
Якщо ми підемо від входу за годинниковою стрілкою (спочатку йдемо ліворуч), то першими нас зустрінуть великі млини. За ними підуть невеличкі окремі хати, і в міру проходження шляху – буде все більше і насиченіше. Потроху приходить інтерес не тільки дивитися, а й читати таблички з поясненнями біля кожного об’єкта, відшукувати на карті ту чи іншу споруду.
Мені спочатку було нудно, але коли почав зазирати всередину і читати пояснення – одразу стало цікаво і захотілося дізнатися більше.
На території музею можна побачити стародавні млини та їхні внутрішні механізми, будинки, двори бідних і заможних жителів різних районів Буковини. Причому на подвір’ях все зроблено до найдрібніших деталей, навіть є грядки з овочами, на парканах стирчать горщики, а з дахів звисають качани кукурудзи – напевно так їхні мешканці сушили цю культуру.
Внутрішнє оздоблення хат вражає, здається, що тільки недавно тут були люди, які користувалися всіма цими речами. Є таверна, кузня, сарай для птиці та худоби – теж з усіма подробицями.
У самому кінці музею – управа сільської ради зразка 1920 року. Тут не тільки меблі, а й документи, фотографії реальних людей, які жили майже століття тому. Є ворота в село – з написом румунською мовою і роком – “1930”. Такі ворота робили з цільного шматка дерева і ставили на в’їзді в село.
Апогеєм експозиції є церква. Вона побудована з дерева, але з кам’яною підлогою. У церкві реально йшли служби. Тут старовинний іконостас, і висять засмальцьовані полотна на жердинах із зображеннями Ісуса Христа та інших святих (я не знаю, як вони називаються правильно).
Чим ще зайнятися в музеї?
Коли я гуляв територією музею, то помітив, що тут є вже сучасні альтанки та поруч мангали, серед невеличкого лісу – стоять лавки, є дитяча зона, фотозона. Імпровізована “хатинка на курячих ніжках”.
Упевнений, що тут часто проводяться всілякі фестивалі, можна приїхати на вихідні та посидіти з компанією.
Як дістатися і скільки коштує вхід до Музею народної архітектури та побуту в Чернівцях
Вхід до музею коштує від 40 грн для дітей і 70 грн для дорослих. Також є додаткові послуги (побачені мною альтанки та мангали), також за додаткову плату екскурсовод розповість багато цікавого.
Музей розташований за адресою вул. Січових Стрільців, 38б (раніше ця вулиця називалася Московської Олімпіади). Це новий район міста (за межами старого міста).
Доїхати сюди можливо будь-яким транспортом, що йде вулицею Руською. Тролейбус №4 має кінцеву зупинку як біля входу до Чернівецького музею народного побуту та архітектури.
Працює музей з 10.00 до 18.00 щодня.
Мені сподобалося тут. Тихе і приємне місце. Можна відпочити як душею, так і тілом, дізнатися нове. У мене на прогулянку в неспішному темпі пішло 2 години (без екскурсовода).