4 Шевченко в Дніпрі

1022
0
пам'ятник шевченку в дніпрі

Тарас Шевченко є найвидатнішим письменником України і відомий на весь світ. Він здобув широке визнання на всіх континентах і заведено вважати, що йому встановлено найбільшу кількість пам’ятників по всій земній кулі.

Пам’ятник Тарасу Шевченку є як у Вашингтоні, так і в джунглях у Південній Америці.

Найчастіше, щоб дізнатися щось цікаве і незвичайне, досить прогулятися рідним містом і детально придивитися до його місць. У Дніпрі, раніше в Дніпропетровську, встановлено 4 пам’ятники Тарасу Шевченку, і кожен із них можна назвати унікальним у своєму роді.

Давайте підемо районами міста і подивимося на місцевих монументів Шевченку! 

Найстаріший пам’ятник Шевченку в Дніпрі

У сквері по вулиці Передовій розташоване бронзове погруддя Тарасу Григоровичу. Його було встановлено 1925 року (за іншими відомостями – 1929 року). Не так багато років минуло після Жовтневої революції, перш ніж у Дніпропетровське з’явився пам’ятник українському поету. Радянська влада шанувала Шевченка, а тому сприяла увічненню його пам’яті.

пам'ятник шевченко на вулиці передовій дніпро
Погруддя Шевченка на вулиці Передовій у Дніпрі

Погруддя перебувало на своєму місці протягом довгого часу, навіть під час війни. Його капітально ремонтували в 1985 і 1990 році. Зараз в пам’ятника відпала частина букв в прізвище, але в цілому він в гарному стані.

А в 1970-80х по сусідству з’явився сквер загиблих воїнів у Другій світовій війні. Тих, хто брав участь в обороні та визволенні Дніпропетровська в 1941-43 роках.

Сквер Шевченка на Передовій у Дніпрі

27 братських і 3 індивідуальний могили поруч із танком Т-34, а серед могил примітна іменна могила юного підпільника – Олександра Мірошниченка. Хлопець у тилу в німців нищив комунікації, за що й був розстріляний у 13 років. Десь у місті на одному з будинків є його меморіальна дошка.

Сам сквер теж можна назвати унікальним. Тут стоїть другий у місті танк. Перший знаходиться в центрі біля історичного музею. Та й сусідство з Шевченком незвичне.

Востаннє територію реконструювали на початку 2000-х. Її прибрали від сміття, бюст і постамент почистили від бруду. Танк пофарбували. 

Наразі сквер скоріше можна назвати не доглянутим. Тут є лавочки, начебто як ростуть газони, можна погуляти ввечері і спокійно провести час. Але восени та навесні багато листя. Складається враження, що за порядком не стежать, а огорожа біля постаменту практично зруйнована.

У 2022 році під час російського вторгнення в Україну невідомий намалював на танку білою фарбою символ агресора – латинську букву “Z”. Вандалізм відмили, а порушнику виписали адміністративний протокол. Можливо, у майбутньому цей танк демонтують.

Як доїхати в сквер на Передовій

На маршрутці 64г (потрібно пройти з Петрозаводської). Вона вирушає із центру. А також 4, 48, 240. Ці автобуси йдуть з вулиці Старомостової.

Google Maps – 48.5246939,34.9754418

“Незалежний” чи “молодий” Шевченко

Цей пам’ятник увічнив зовсім ще молодого Шевченка, таким, яким його рідко зображують. Тут він сидить і думає. Кажуть, що тут Шевченку 29 років, таким його пам’ятає Катеринослав 1843 року.

Пам’ятник було встановлено на першу річницю Незалежності України – 24 серпня 1992 року.

молодий Шевченко в Дніпрі
Молодий Шевченко в Дніпрі, вул. Воскресенська

У той час патріотичний актив міста поставив питання встановлення ще одного пам’ятника Шевченку. Влада підтримала. За легендою це сталося не від великої любові до поета, а тому, що це самий центр міста – ще не перейменована вулиця Леніна. Сюди близько від міськради та обладміністрації для урочистих державних заходів – не треба їздити на Монастирський острів. Та й місце гарне, культурне – поруч філармонія, драматичний театр, будівля, де вперше підняли прапор України над Дніпропетровськом.

Так і встановили – “молодого Шевченка”. Тепер біля постаменту збирається багато мітингів, зібрань на день народження поета і навіть фестиваль 2021 року, а у звичайні дні тут барахолка.

Святкування Дня Народження Шевченка у 2023 році

9 березня 2023 року в Дніпрі відзначили День Народження Тараса Шевченка. Біля пам’ятника молодому Шевченку виступали актори театру Шевченка, співали пісні, читали вірші. На захід прийшли як прості жителі Дніпра, так і представники військово-цивільної адміністрації міста.

Дніпро святкування дня народження Шевченко 2023р
День Народження Шевченка 9 березня 2023 р.

Молодий Шевченко знаходиться за адресою вул. Воскресенська, 4а.

Найвищий пам’ятник Шевченко в Україні та світі

Найприкметніший пам’ятник Шевченку розташований на Монастирському острові в Дніпрі, який є частиною міського парку Шевченка. Це візитна карта міста Дніпро.

Шевченко на Монастирському острові
Найвищий пам’ятник Шевченку у світі

Тут ціла історія з таємницями та історичними перипетіями!

Колись парк Шевченка називався Потьомкінським. Це було ще до революції 1917 року і в перші роки існування Дніпропетровська. Після перейменування радянською владою парку на більш слушну назву для пролетарського міста, тут за проєктом мав перебувати Тарас Григорович. Український поет, який не потрапив під ідеологічну заборону комуністів. 

Згідно із задумом, Кобзар мав бути заввишки 2 метри, сидіти на кручі і дивитися на Дніпро. Начебто для нього готували постамент у дальньому кутку парку. Але не склалося і згадка про той пам’ятник залишилася лише в старій брошурі. 

У 1930-х з’являється просте погруддя Шевченка. Його поставлять на Алеї письменників. Зараз її вже немає, бо її було знищено під час війни – місто зазнавало неймовірних артилерійських обстрілів. Сама гіпсова статуя теж згинула під час бомбардувань. 

Після війни, коли місто відбудовувалося, дуже швидко впорядкували і парк Шевченка. Тут нарешті в 1949 році поставили нормальний пам’ятник Кобзареві.

пам'ятник Шевченко в 1959 році
1959 рік

Це була велика статуя на гранітних брилах. Шевченко дивився на Дніпро, а постамент із глиб символізував кручі його улюбленого Дніпра. На цьому оглядовому майданчику фотографувалося багато городян і туристів. Сам герой сидів у глибоких роздумах і був наче живий, природніший і натуральніший за те, що поставлять згодом на острові поруч.

Цікаво, що спиною до Тараса Григоровича стояв сам Сталін. Тирана поставили обличчям до входу в парк посеред великої клумби – зустрічати відвідувачів.

Трохи пізніше, тоді ще Комсомольський, а зараз Монастирський острів стане частиною культурного місця. Сталіна приберуть після розвінчання культу його особи, а Шевченка задумають перенести на острів. 

Ось тут і починається таємниця.

Ніхто не знає, чому ухвалили таке рішення, адже колишній пам’ятник чудово вписувався в парк і подобався багатьом його відвідувачам. 

покинутий постамент пам'ятника Шевченко у Дніпрі
Покинутий постамент у парку Шевченко у Дніпрі

Новий пам’ятник відкривають 5 листопада 1959 року. Старий не стануть переносити – він не вписувався в проєкт і був занадто “живим”, “народним”. Було потрібно щось монументальне, знеособлене. Так і вийшло. Це була колосальна статуя на високому постаменті з граніту. Сам пам’ятник – майстерність ливарного мистецтва. 

Скульптуру відлили і привезли на місце двома частинами, після чого зібрали. До 2011 року на постаменті зі зворотного боку була табличка з творцями. Та під час сучасної реконструкції вона зникла. 

Тут є загадка. На штанах колоса помітні лампаси. Вони затерті й побічно підтверджують чутки про те, що цей пам’ятник призначався Сталіну. Вже дуже великих він був розмірів, що за рангом належало радянським вождям. Його готували до встановлення, а потім після знаменитої доповіді Хрущова перепрофілювали. Крім цього незрозуміло, навіщо радянському керівництву було необхідно встановлювати українського поета, якщо поруч уже був один? Поки що не знайшли документів, які б пояснювали всі моменти, а тому чутки та домисли ходитимуть і далі.

пам'ятник шевченку в дніпрі
На штанях можна розрізнити затерті смуги – лампаси

У підсумку, старий пам’ятник відвезли на околицю, новий почав жити своїм життям. Шевченко на Монастирському острові виявиться найвищим пам’ятником поету в Україні та світі. Його висота з п’єдесталом 20 метрів, що на 1 метр вище за київського Шевченка.

У 2011 році її забрали на реконструкцію і повернули у 2014. Тоді статую довелося розділити на кілька частин і знову збирати на місці. Під час складання стався скандал – літери з вірша розмістили неправильно і їх довелося в оперативному режимі міняти. 

Найвищий Шевченко в Україні та світі – у парку Шевченка на Монастирському острові.

Шевченко в селищі Шевченко

Селище Шевченко, що належить до міста Дніпро, просто не може не мати пам’ятника Шевченку. Він розташований у парку Шевченка на мальовничому березі Самари. Цей пам’ятник був встановлений у 2013 році. Здавалося б, що в нього не така довга історія і розповідати про нього нічого. Однак…

До 2007 року на цьому місці знаходився інший пам’ятник Шевченку – справжній історичний артефакт. Він з’явився тут 1959 року, коли його перенесли з парку Шевченка в центрі міста. Цей монумент з плином років був у жалюгідному стані, поступово руйнувався, за чутками, його хотіли реконструювати, але одного ранку він просто зник. 

Існує кілька версій. За однією з них артефакт зламали вандали, а за іншою забрали комунальники – нібито на відновлення. Суть у тому, що більше старий пам’ятник ніхто не бачив. Його доля невідома…

Новий помпезно відкриють у 2013 році і він буде унікальний своєю незвичайною композицією. Шевченко тут стоїть на повний зріст, що дуже рідко для увічненого Кобзаря. 

Парк у селищі малолюдний і зарослий травою, а тому нова статуя має незвичний вигляд, нібито Шевченко не звідси, та й дивиться не на провінційну Самару…

Пам’ятник можна знайти за адресою селище Шевченко, вул. Заозерна.

Ось такі цікаві історії біля пам’ятників Шевченку в Дніпрі. Як завжди здається, що все банально, а якщо копнути – буде весело і цікаво!

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *