13 таємних місць Дніпропетровської області

633
0
катерининська миля дніпро

У своїх минулих статтях я розповідав про місця в Дніпропетровській області, які можливо відвідати в рамках одноденної подорожі. Зараз я хочу продовжити розповідь про такі локації, але тільки цього разу це будуть місця, про які мало хто знає. Їх можна знайти на карті, але тільки якщо довго і цілеспрямовано вдивлятися туди.

Покинутий табір Орлятко в Новотроїцькому

Колись селище назвалося Знам’янка і в 1960-70х роках на краю лісу біля озера Солоний Лиман тут побудували великий піонерський табір Орлятко. Він призначався для дітей працівників ПівденМашу і був справжньою гордістю серед піонерських таборів області та країни.

Величезна інфраструктура, яка включала свій театр, стадіон, басейн, лікарняний комплекс, була навіть радіорубка. Тепер це все стоїть занедбане і заросле травою, закинуте сміттям.

дитячий табір "орлятко" дніпропетровська область
Перед входом у табір Орлятко

Орлятко закрили на початку 2000-х років і зараз тут хіба що проводяться змагання зі страйкболу.

Дістатися в Орлятко можна як автобусом із Дніпра, так і на своєму авто.

Де знаходиться покинутий табір Орлятко

с. Новотроїцьке, Дніпропетровська область.

Місце загибелі київського князя Святослава Ігоровича

Київський князь Святослав Ігорович загинув 972 року під час жорстокого бою з печенігами. Він прославився успішними походами та розширенням своєї держави.

Імовірно князя вбили на місці сучасного селища Микільське-на-Дніпрі в Дніпропетровській області, за 40 кілометрів від Дніпра і Запоріжжя. Це одне з двох можливих місць трагедії. Друге розташоване на острові Хортиця. З обох локацій є прекрасний вид на річку Дніпро.

У Нікольському-на-Дніпрі встановлено пам’ятний знак на території колишнього піонерського табору. З траси Дніпро-Запоріжжя на локацію вказує величезний вказівник, але коли опиняєшся в селищі – потрібно ще потрапити на територію табору. Той ще квест:)

Сама табличка відлита з чавуну і раніше стояла на іншому місці, яке затопило водою. Якщо вдасться потрапити до табору – можна не тільки помилуватися краєвидами, а й подивитися на застиглий тут час.

Також у селищі є ще пара цікавих місць – посилання на статтю. А в сусідньому військовому ще чудові локації, тож є сенс під час подорожі захоплювати одразу два села.

Дістатися на місце загибелі Святослава можна за цією адресою – с. Микільське-на-Дніпрі, Дніпропетровська область.

Покинутий Млин менонітів у Михайлівці

На самісінькому кордоні Дніпропетровської та Запорізької області є селище Михайлівка. А недалеко від селища одне непримітне місце. Я довго шукав його на карті та нарешті знайшов. Це колишній млин менонітів, на місці котрого зараз маленький водоспад, озеро і міст. Поруч знаходиться Михайлівський водоспад. Колись тут був кар’єр і видобували камінь, а тепер тече річечка серед валунів. Її місцеві й називають водоспадом.

Меноніти це німецькі переселенці, які почали освоювати великі території України ще у XVIII столітті. Ці люди займалися землеробством і освоювали промисловість. На території Дніпропетровської області була своя громада, яка і побудувала млин. На сьогодні вже не зберігся. Поруч у Ручаївці навіть є садиба-музей, де можна подивитися на побут переселенців.

Тепер про млин нагадують лише кам’яний міст і водоспад, який влітку може пересихати.

Приїжджати сюди краще вранці на світанку або ввечері на заході сонця. Чисте повітря і приємні краєвиди якраз добре підійдуть для недільного відпочинку.

На млин менонітів можна потрапити за цією адресою – с. Михайлівка.

Руїни Червоного мосту

Колись багато років тому на цю територію впав метеорит, після чого тут утворилася мальовнича балка. Це було 400 мільйонів років тому

Коли землі почали активно освоювати – довкола виросли кар’єри та шахти, в яких видобували залізну руду. Не дивно, адже тут на поверхню виходять скельні породи червоного кольору палеозойського періоду. Невдовзі, щоб возити руду з копалень, наприкінці ХІХ століття збудували два залізничні мости. Прольоти стояли на кам’яних опорах із червоної цегли. На деяких із цеглин досі збереглися клейма їхніх творців. Орієнтовно цей міст побудували у 1898 році.

Зараз руїни червоного мосту знаходяться на території ландшафтного заповідника. Тут багато видів рідкісних рослин, трапляються стародавні скам’янілості та чудові заходи сонця. А по балці та залишках мосту – влаштовують змагання скелелази.

Гарне місце, щоб приїхати на пару годин у теплий літній день!

Червоний міст у Кривому Розі.

Криворізька надглибока

Ви напевно чули про Кольську надглибоку свердловину, про яку ходять моторошні легенди!

Так ось, в Україні в Дніпропетровській області є щось подібне.

Криворізька надглибока свердловина (СГ-8) була частиною системи надглибоких свердловин, побудованих у Радянському Союзі для вивчення будови Землі. Також за допомогою її досліджували поклади заліза в цьому районі й отримали багато інформації про тутешні корисні копалини.

Її будівництво почалося 1984 року і це був цілий комплекс будівель, лабораторій, технічних апаратів. Глибина свердловини – 12 000 метрів.

Комплекс працював протягом 10 років, і 1994 року проєкт було закрито. Усе демонтували і зараз там тільки рівні майданчики та позначка на карті де знаходиться Криворізька сверхглубока.

Кромлех Недайводське святилище

Неподалік Кривого Рогу у 2011 році натрапили на стародавнє поселення.

Це сталося в селищі Недайвода і тепер це місце має назву Недайводський кромлех. Як виявилося, це поселення було тут приблизно в 14-12 столітті до н.е. і відноситься до бронзового періоду.

Під час розкопок археологи виявили шар з унікальними артефактами скіфського періоду. Серед іншого вони відкопали кам’яну брилу – можливо, на цьому камені приносили жертви, і великий камінь заввишки 4 м метра з обрисами людського обличчя.

Тут було не тільки поселення і храмовий комплекс, а й кладовище. Також знайшли поховання дітей і дорослої людини. Припускають, що він був жерцем.

Нині Недайводське святилище – це велика територія з явно видимими розкопами в минулому. Науковці кажуть, що подібного віку поселень в Україні немає.

Виходить, ті хто приїжджає сюди подивитись на старовину – побачать шматочок найдавнішої історії України, зовсім так мало відомої.

Як дістатися на Недайводське святиліще

Недайводське святилище знаходиться неподалік селища Недайвода, на кордоні Дніпропетровської та Кіровоградської областей. 7-10 кілометрів від селища і дістатися сюди можна або пішки або на своєму автомобілі. Святилище знаходиться тут – 48.131217, 33.3286456.

Памятник Бабина могила

Просто посеред поля недалеко від селища Шевченківське розташований великий меморіал і пам’ятник загиблим солдатам у Другій Світовій війні. Сюди веде асфальтована дорога. Вона не в найкращому стані, а далі під’їзд із бетону.

Сам пам’ятник – курган із гарматою в його найвищій точці і модель доту.

Дивно, що пам’ятник розташований у такому віддаленому місці. Можливо, так треба і тут проходили бої.

Монумент знаходиться тут – Камена Могила, Дніпропетровска область.

Катерининська миля в Дніпрі та Дніпропетровській області

1787 року Катерина II вирушила зі столиці в Україну і Крим, щоб оглянути землі, приєднані до імперії. На шляху її прямування за ініціативою губернатора Таврійської області Нечуй-Каховського було встановлено так звані “милі”.

Кожну версту дороги відзначали верстовим стовпом, і через кожні 10 верст спеціально поставили особливі стовпи – “милі”.

Нині таких Катерининських миль на території України збереглося тільки в Криму, Дніпропетровській та Херсонській областях. Вони перебувають у статусі Національної пам’ятки історії. Сумно, адже за часів Радянського Союзу ці пам’ятки історії знищували навмисно – як символ самодержавства.

У Дніпропетровській області їх дві – у місті Дніпро та в районі села Волоське. У Дніпрі Катерининська миля стоїть на площі Соборній, і її історики вважають першою кам’яною спорудою Катеринослава.

катерининська миля дніпро
Катерининська миля на Соборній площі у Дніпрі

Можливо, від неї і пішло сучасне місто Дніпро. Друга стоїть посеред сільськогосподарського поля у Волоському.

Катерининська миля зараз це камені, викладені у вигляді шестигранної колони з верхівкою конусом. В основі стоїть квадратний кам’яний постамент.

Для особливо ледачих – можна спробувати знайти пам’ятник у самому місті, а хто шукає пригод – виїхати в поле.

Мавринський майдан у Павлограді

Якщо ви опинитеся біля Павлограда в селищі Межиріч і вийдете на його околицю, може здатися, що ви перебуваєте в полі, на якому багато валунів.

На землі це має саме такий вигляд, а ось із висоти пташиного польоту можна роздивитися гігантську споруду, прозвану Мавринським майданом. Чимось вона нагадує павука, краба та навіть черепаху.

Історики не можуть точно сказати, хто його звів і навіщо. Можуть тільки сказати, що Мавринському майдану понад п’ять тисяч років. Він має форму кола з променями, що відходять від нього, розташованими строго по трьох сторонах світу.

Можливо це був стародавній храм, або цю споруду використовували як храм, а залишила її невідома нам цивілізація або це обсерваторія. Козаки використовували насипи як оборонні споруди і це не точно справа їхніх рук.

Мавринський майдан має сильну енергетику, тут найпотужніші заходи і сходи сонця, тут не ростуть дерева і не літають птахи, а в день весняного рівнодення сонце сідає суворо посередині кола.

Як дістатися Мавринського майдану

Із Павлограда сідаємо на маршрутку на Межиріч. Потім від села йдемо пішки на північний схід. Або своїм автомобілем із Дніпра чи Павлограда.

Мавринський майдан координати на мапі – 48.5596178, 35.8032954.

Природна пам’ятка «Валуни»

Валуни в Домоткані розкидані на обриві, зрізаному водами Дніпра. Тут земля зустрічається з річкою, а сам урвище і валуни бачив стародавній льодовик, який багато десятків тисяч років тому залишив свої сліди в цих місцях. Досі на камінні це чітко видно.

Висота урвища 15 метрів. З його краю відкривається безкрайня водна гладь Дніпродзержинського водосховища.

Це місце унікальне. Адже тільки тут можна зустріти камені рожевого граніту. Він не типовий для теплого клімату України і зустрічається на крайній півночі. Граніт приніс сюди льодовик 250 тисяч років тому. Якась цивілізація поклала акуратно камені, надавши свій сенс. Так вони й лежать донині.

Хтось скаже, що це місце сили, а хтось що тут просто красиво. Недалеко в селищі є річка Самоткань і цілюще джерело. Сюди варто приїхати на кілька годин і посидіти на березі Дніпра, а ще поруч є старий кар’єр, де є тепла і прозора вода, мальовничі береги та приємні краєвиди. На це місце часто приїжджають туристи з наметами для єднання з природою.

Валуни знаходяться у с. Домоткань біля Кам’янського, та дістатися сюди можна або на автобусі з Дніпра та Кам’янського, або своїм автомобілем.

Курган “Товста могила”

Між Покровом і Нікополем знаходиться справжня дивина давньої історії України. Колись тут було багате поховання скіфського вождя. Таких курганів у районі з десяток, і всі вони хоч і збереглися в хорошому стані, але частина з них була розграбована.

У Товстій могилі археологи виявили не тільки скелет головного небіжчика, а й поховання його слуг, предмети побуту, сотні кісток диких і домашніх тварин.

Незліченні багатства, вони ж культурна спадщина нашої країни, зберігалися в похованнях під товщею землі у 8 метрів, їх розкопали 1976 року радянські археологи. І наразі вони зберігаються в Київському музеї.

Сюди можна поїхати та походити по кургану, його околицями. Можливо, і ви натрапите на цікаві відкриття.

Адрес кургану Товста Могила – на північ від Покрова.

Курган Чортомлик

Це справжній курган царя скіфів, найграндіозніший на території Дніпропетровської області.

Його висота сягала понад 22 м., діаметр – понад 120 м, на спорудження пішло по 80 тис.м.кв. землі.

У могилі – чоловіче і жіноче центральне поховання, пограбоване ще в давнину. 11 коней в окремих могилах у золотих і срібних обладунках, 10 супроводжуючих могил, включно зі стайнями і виночерпієм із 56 амфорами вина…

Під час розкопок кургану археологом Забєліним і наступними експедиціями під гігантською кам’яною крепідою було знайдено в могилі понад 7000 золотих предметів, зокрема кілька справжніх ювелірних шедеврів.

Знайдено один із 5 аналогічних горитів у золоті зі сценами з життя грецького героя Ахіла. Можливо, це був дипломатичний дар від грецьких міст.

Під час похоронної тризни в розкопках кургану було принесено в жертви 50 коней, про що свідчать знахідки їхніх обладунків – це дотримання поминальних звичаїв, описаних у своєму трактаті Геродотом. І все це в безпосередній близькості від озера Чортомлик (ймовірне місце ставу скіфського царя) та переправи до Кам’янського скіфського городища.

Це однозначно могила видатного скіфського царя.

Як дістатися до кургану Чертомлик

Курган Чортомлик розташований на північ від села Чкалове серед полів. Туди не їздять автобуси, тож дістатися можна лише власним автомобілем або пішки від села.

Балка Сажівка

Якби володаря перснів знімали в Україні – балка в селищі Старі Кодаки чудово б зімітувала ландшафти казкового світу. Навіть кажуть, що ця місцевість нагадує Нову Зеландію. А ще це пам’ятник геології національного значення.

Балка Сажівка має довжину 2 км і на всій її протяжності можна вибрати чудове місце для відпочинку і розслаблення.

балка сажевка біля дніпра

На балку Сажівку можна навіть заїхати на автомобілі та знайти затишне місце під деревами, сховавшись від пекучого сонця влітку.

Здається, що в цьому місці немає нічого загадкового та цікавого, проте краще один раз побачити масштаб розтрісканої землі з травою та обривами.

Як дістатися до балки Сажівка

Їдемо автобусом №109 із Дніпра до Старих Кодаків. Встаємо на зупинці “Цвинтар” і йдемо прямо поки не виходимо на велику зелену галявину – це і є балка Сажівка.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *