Аполлонівський палеовулкан – природне диво України

1238
0

Аполлонівський палеовулкан це залишки великого та стародавнього вулкана на території Дніпропетровської області. Він був активний в архейську еру – понад 4 мільярди років та згас 3,2 мільярда років тому, коли на Землі тільки зароджувалося життя.

Цей об’єкт унікальний тим, що у Східній Європі більше ніде немає таких давніх вулканів. Усі три перебувають в Україні. Два з яких у Криму – Карадаг та Фіолент. Останні збереглися набагато краще, і їх можна виявити неозброєним оком.

Нині від стародавнього вулкану залишилися лише невеликі пагорби посеред поля між селищами Аполлонівка, Богданівка та Сурсько-Михайлівське, річками Суха та Мокра Сура у Дніпропетровській області, за 40 км від Дніпра.

Серед цих височин досвідчені геологи точно визначать, де жерло вулкана, де текла лава і що за породу можна побачити всередині давнього гіганта – це метабазальт. Саме з нього складається морське дно.

Аполлонівській палеовулкан
Аполлонівський палеовулкан, 2022 рік

Сучасна історія Аполлонівського палеовулкану розпочалася у 1880-х роках. У Херсонській та Катеринославській губерніях працював український геолог Валеріан Домгер. Він досліджував місцевість щодо будівництва тут лінії залізниці, та на  наявність корисних копалин, зокрема марганцю.

Валеріан Домгер, першооткривач аполлонівського палеовулкану
Домгер В.А.

У результаті Домгер знайшов вулкан завдяки скельним утворам, що стирчать зі степу. Місцеві видобували тут граніт і розкопали те, що від нього залишилося.

Домгер завершив свої дослідження, занісши всі знахідки у свою працю “Геологічні дослідження в південній Росії в 1881-1884 роках”.

До дослідження Аполлонівського палеовулкану повернулися 1987 року. Коли сюди прибула експедиція із Дніпропетровська. Провівши розкопки науковці поїхали, записавши все до наукової статті “Про Аполлонівський палеовулкан”. Це не дало йому слави – він так і не став популяним місцем відвідувань туристами. Тут мало приїжджих, зрідка з’являються студенти та інші геологи. Здебільшого відпочивають місцеві на пікніках. Та й то на річці за кілометр звідси.

Що ж являє собою Аполлонівський палеовулкан зараз

Сьогодні палеовулкан це скельні породи, що стирчать із землі. Це збереглося жерло – воно має форму півкільця (з однієї частини гребеня немає). Найбільша висота гребеня – 7-10м. Ширина кратера – 100-110м.

Дніпропетровська область. Палеовулкан
Застигла лава

Усередині кратера росте густа та м’яка трава, дерева, розкидані невеликі валуни. А ще тут тихо та безвітряно, через відсутність туристів – немає сміття. Прекрасне місце для відпочинку та медитацій, отримання енергії із цього своєрідного місця сили.

Аполлонівський палевулкан – пам’ятка природи

Наразі цей об’єкт не має жодного статусу. Однак науковці та місцева влада дуже б цього хотіли та це питання в компетенції обласного керівництва. Водночас Солонянська райрада вже зараз хоче включити палеовулкан у туристичні маршрути.

Поки на офіційному рівні цього немає, сюди чудово їздять екскурсії, наприклад з місцевої екоферми Зелений Гай.

Як проїхати до палеовулкану

Координати локації –

Дістатися сюди можна як громадським транспортом, так і особистим.

Якщо заплутаєтесь – місцеві підкажуть.

  • Від Шиника ходить 265 або 218 маршрутка – Дніпро – Сурсько-Михайлівське. Встати на залізничному переїзді біля платформи 242км за Богданівкою. Маршрутка ходить щогодини за розкладом. Іди до вулкану – 3 км.
Розклад автобусу 256 дніпро
№265. Дніпро – Богданівка
  • З автовокзалу можна виїхати автобусом Дніпро – Солоне (той, що йде через Сурсько-Михайлівське). Необхідно встати в Сурсько-Михайлівському та іти з центру села до вулкана. Дорога займе приблизно годину.
  • Ще ходять електрички Дніпро – Апостолове. Дивіться розклад та вставайте на 242км.
  • На особистому транспорті не важко знайти дорогу. Слід врахувати, що після дощу може бути багато багнюки на дорозі і не всі зможуть її подолати.
https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *