Дача архітектора Хляпатури або замок у селі Дніпровське

2032
0
Дача архітектора Миколи Хляпатури

Село Дніпровське у Кам’янському районі Дніпропетровської області можна було б об’їхати стороною по дорозі з Верхньодніпровська до Дніпра, проте тут знаходиться дивовижна споруда, повністю збудована силами однієї людини. Людину, яка жила своєю мрією і змогла її реалізувати.

Відео – дача архітектора

Незвичайній архітектурі тут позаздрить навіть сам Гауді!

Що цікавого знаходиться у селі Дніпровське?

У селі Дніпровському знаходиться локальна пам’ятка – дача звичайного радянського архітектора Миколи Хляпатури. Ні, це не типова дачна споруда на ділянці в шість соток. Це цілий замок з будинком, вежею, фонтаном та кам’яними стінами, який був збудований руками однієї людини. “Дача архітектора”, “Замок Архітектора”, “Дача Хляпатури”, “Хляпік” – як тільки її не називають.

Дача знаходиться недалеко від річки і з неї відкривається чудовий краєвид на Дніпро, можна побачити навіть лівий берег Кам’янського.

Чим прославився архітектор Микола Хляпатура?

Микола Олександрович Хляпатура закінчив університет у Дніпропетровську. Він був талановитим інженером та архітектором і міг збудувати велику кар’єру не лише в обласному центрі, а й у столиці. У Дніпропетровську він навіть встиг створити два пам’ятники.

Проте доля розпорядилася інакше. Хляпатура залишився у селищі Дніпровському, де на Крохмало-паточному комбінаті працювала його дружина. Він любив свою жінку та не захотів міняти місце проживання. Ось тому він теж влаштувався на комбінат, де пропрацював все життя.

А коли підприємство виділило йому ділянку, почав зводити там свій замок. Будівництво дачі архітектором розпочалося у 1970-х роках та закінчилося на початку 1990-х.

Микола Хляпатура збудуємо все своїми руками, без допомоги робітників. Він приїжджав велосипедом після роботи, самостійно тягав каміння з берега Дніпра (до річки тут кілька сотень метрів).

За радянських часів сюди приїжджали гості комбінату – керівництво демонструвало їм “незвичайну архітектуру”.

Місцеві розповідають, що Микола Олександрович був чесною та відкритою людиною, і що в процесі роботи Хляпатура він дуже втомився і в якийсь момент розчарувався у своєму задумі. Вийти з такого стану йому допомагала віра в Бога та молитви.

Він помер, коли дружина архітектора виїхала на кілька днів у справах. Жінка знайшла свого чоловіка в позі, що молиться, з чотками в руках.

Дача архітектора сьогодні

Творіння Хляпатури на сьогоднішній день являє собою середніх розмірів ділянку, на ній знаходяться будівлі – вежа, будинок з каменю, будинок з цегли та одна кам’яна будівля зі сходами та підвалом незрозумілого призначення. Є водокачка, і місцеві й досі ходять сюди набирати воду.

На території є багато пишних декоративних рослин. З боку річки стоїть кам’яний паркан із хвірткою та аркою (парадний вхід). Розповідають, що за задумом автора тут має бути фонтан і що по канавках вода тектиме по всій ділянці.

Таке відчуття, що не все було закінчено. Це можна сказати за незрозумілою кам’яною будовою та незакінченим фонтаном.

Очевидно, що за всім цим доглядають – трава скошена, стоїть табличка про відеоспостереження, можна залишити пожертву на розвиток або зателефонувати екскурсоводу.

Думаю це хтось із місцевих, хто відкриє вежу і можна буде піднятися на самісіньку вершину.

На дачу архітектора возять рідкісні екскурсії. Швидше за все проїздом із Кам’янського або Дніпра.

Схожі будинки в Україні та світі

Коли я опинився на дачі Архітетора Хляпатури і дізнався про життя і роботу цієї людини, мені згадався інший будівельник-одинак із Франції.

Жозеф Фердинан Шеваль, так звали листоношу, який збудував свій палац і усипальницю біля нього більше ніж за тридцять років наполегливої праці. Шеваль за обов’язком служби проходив десятки кілометрів на день і збирав каміння незвичайної форми. Потім він купив ділянку і збудував свій замок.

Тепер його називають “Ідеальний палац листоноші Шеваля”. Споруду включено до історичної спадщини Франції та ним захоплювалися такі художники як Пікассо та Бретон.

Хоча спочатку ніхто не зрозумів сенсу праці Шеваля і навіть називали палац “потворним”.

Хто знає, може й дача Хляпатури колись стане великою туристичною точкою на карті України.

А в Луцьку, просто на території історичного комплексу “Старе місто” є будинок архітектора Голованя, в якому понад п’ятсот дивовижних скульптур і всі зроблені руками однієї людини.

Як дістатися на Дачу Архітектора

  1. На машині – по трасі H08 Кам’янське-Верхньодніпровськ.
  2. Сюди ходять маршрутки з Дніпра та Кам’янського. Тричі на день.
  3. З екскурсією туристичним автобусом.

Google Maps48.6027929, 34.4358597.

Мені сподобалося тут – на ділянці тихо та спокійно. Проте за фактом територія менша, ніж я очікував, і години-двох цілком вистачить на фото та відпочинок.
Також краще подзвонити екскурсоводу і якщо він погодиться – за невелику пожертву проведе у вежу. Так буде цікавіше, тим більше якщо ви спеціально приїхали сюди.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *