Катерининська миля в Дніпрі та Україні – а пам’ятник справжній?

301
0
катерининська миля дніпро

На площі Соборна в Дніпрі стоїть кам’яний стовп. Повз нього щодня проходять десятки, якщо не сотні, перехожих і одиниці з них знають що це за пам’ятка. Решта навіть не здогадуються, що це ймовірно перша кам’яна споруда в їхньому місті.

Відео – Катерининська миля у Дніпрі

Історія цього стовпа почалася 1787 року, коли Катерина II вирішила відвідати щойно приєднані до імперії землі. Її шлях пролягав до Криму через материкову Україну і Катеринослав, який щойно почав будуватися.

Придворні чиновники, а саме правитель Таврійських земель Нечуй-Каховський, запропонував увіковічити подорож правительки та запропонував поставити через кожні 10 верст її шляху особливі верстові стовпи (на додачу до вже наявних стандартних стовпів).

Їх назвуть Катерининськими милями та вони являють собою шедевр будівельного мистецтва – кам’яне підґрунтя, конус на верхівці, медальйон у середині. У ті часи це було нормально, проте вже на початку радянської влади більшовики почнуть руйнувати пам’ятники історії – щоб викорінити нагадування про попередній режим. Катерининські милі знищать, і на момент здобуття Україною незалежності на її території залишиться лише 6 таких “миль” з орлами та почесними написами.

Одна в Дніпрі на Соборній площі, інша в Дніпропетровській області в полі в районі села Волоського. Ще одна біля херсонської Нововоронцовки (недалеко від легендарного пам’ятника кавуну).

І шість в Автономній Республіці Крим – у Севастополі, Бахчисараї, у селі Новопавлівка, на дорозі Сімферополь-Феодосія і в селищі Абрикосівському.

Усі пам’ятки мають статус пам’яток культурної спадщини національного значення.

Загадки Катерининської милі в Дніпрі

Прийнято вважати, що Катерининська миля в Дніпрі це найперша кам’яна споруда в місті.

Зовні пам’ятник на Соборній площі зберігся непогано, проте медальйон не зберігся – місце для нього чітко видно з металевими штирями. Нині на колоні немає навіть таблички, що це, тож містяни й не знають про такий артефакт.

Його історія теж вельми заплутана. Як виявилося, достеменно невідомо, коли з’явився пам’ятник. На початку XX століття місцеві історики писали про нього і була така версія, що тут стояла сама імператриця під час закладання собору поруч. Також пишуть, що тут їй подали карету для подальшої подорожі на Південь. І третя версія каже, що артефакт належить до тих самих особливих верстових стовпів.

Хоч би що там було, пам’ятник багато разів відновлювали, і щоразу з нього зникали сліди старовини.

катерининська миля дніпро

Серед істориків заведено вважати цей стовп за третьою теорією – що це Катерининська миля.

Катерининські милі у Волоському, Херсоні та Криму

Наступна Катерининська миля в Дніпропетровській області знаходиться в полі біля села Волоське. Поросла травою та частково зруйнована вона доживає свій вік. Зараз до неї мало уваги, адже нині тут немає шляхів окрім як для сільськогосподарської техніки.

Ще одна пам’ятка розташована на Херсонщині, біля села Нововоронцовка якраз недалеко від легендарного пам’ятника кавуну. Припускають, що Катерина рухалася цією дорогою в бік теперішнього Берислава, а потім на Крим.

А ось у Криму Катерининські милі становлять більший інтерес. По-перше, вони краще збереглися. По-друге, тут вони справжні витвори мистецтва.

Одразу скажу, що достеменна історія їх встановлення не відома, тому історики пов’язують пам’ятки з підготовкою подорожі правительки.

У Севастополі пам’ятник стоїть у міському парку. У Бахчисараї миля стоїть поруч із Ханським палацом. На трасі між Сімферополем і Бахчисараєм стоїть ще одна миля – біля селища Новопавлівка.

Цікава історія сталася біля села Відважне. Тут невідомі зруйнували пам’ятник у 1998 році. Після навмисної наруги над пам’яткою історії її залишки перенести до музею в Старому Криму. Її зібрали по частинах і те, що вийшло, тепер там і знаходиться. На місці оригінального стовпа встановили пам’ятний знак.

А ось біля Квіткового від Катерининської милі залишився один постамент. І в селі Кринички (це територія військового полігону), стоїть шоста миля в Криму і 9 в Україні.

Ось така історія у Катерининських миль. Від того, що залишилося від великої подорожі Катерини II, і те, якщо кам’яні свідки були присвячені до цієї події.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *