Маєток Бергманів та інші дивини в Солоному

495
0
маєток Бергманів у Солоному

Не перестаю дивуватися, які цікаві місця та історію можна дізнатися, відвідуючи непоказні на перший погляд провінційні міста.

Визначні місця Солоного

Солоне, що в Дніпропетровській області, навіть не можна назвати містом. Це селище міського типу за 40 км від Дніпра. Тут проживає близько 7300 осіб і тут є що подивитися і чим здивуватися.

Солоне у Дніпропетровській області

Селище Солоне було засноване наприкінці наприкінці XVII століття. Очевидно, що воно отримало назву від річки Солененької, хоча спочатку назвалося Новоселівка. У якийсь момент село назвуть Солененьке і на початку XX століття воно вже значилося на картах як Солоне.

І зараз у селі протікає річка, і навіть є щось на кшталт ставка, який розділяє населений пункт на дві частини.

Здавалося б, звичайнісіньке селище, проте тут відбуватиметься багато цікавих подій і житимуть особливі люди. Саме про них і я і розповім у своїй статті.

Що цікавого в Солоному?

Якими пам’ятками може похвалитися Солоне? 1803 року тут зводять Петро-Павлівську церкву. Здається, що ця церква не збереглася до наших днів.

Особняк братів Бергманів та історія його господарів

Наприкінці XIX століття на території області було багато менонітських переселенців. Одними з них були Брати Бергмани, які оселилися в Солоному й організували тут свої підприємства.

Працьовиті німці не тільки побудували на цій території свій будинок у готичному стилі, який збережеться до наших днів і стане однією з небагатьох німецьких будівель, що збереглися на Дніпропетровщині.

маєток Бергманів у Солоному Дніпропетровька область
Будинок Бергманів у Солоному
дом бергманів у соленому
Біля будинку Бергманів

Вони будуть розвивати ці землі. Будуватимуть підприємства з виробництва будівельних матеріалів, їжі, займатимуться сільським господарством. У підсумку, при них цей край процвітав та місцеві жителі дуже їх любили. Не дивно, адже крім бізнесу, брати Бергмани будували школи, допомагали з охороною здоров’я.


Ходить така історія, що одного разу до німців прийшли жителі Солоного і попросили побудувати церкву. Бергмани погодилися на православний храм, хоча самі були протестантами. Але виставили свої умови – вони побудують церкву, тільки протягом наступних років тут буде сухий закон.


Подальша історія Бергманів сумна. Їх не помилувала радянська революція. Їх та їхніх родичів заарештували більшовики, потім розстріляли біля Нікополя у селі Ульяновка. Тепер там стоїть пам’ятний знак про цю трагедію. Майно розікрали. Ті, кому пощастило вижити, живуть за кордоном, приїжджаючи на могили своїх предків.

Зараз в особняку Бергманів розташовано кілька організацій. Туристичний клуб, краєзнавчий музей і пенсійний фонд (або якась державна організація).

Будинок Бергманів зберігся добре. Це будинок у німецькому стилі, у два поверхи заввишки. Гарний дах зі шпилями і незвичайні вікна. Він відреставрований (принаймні зовні), на вході збереглася оригінальна плитка, якою понад сто років тому ходили гідні люди.

плитка у маєтку бергманів
Цій плитці понад 100 років

Такого особняка в Дніпропетровській області не зустріти ніде.

Будинок Бергманів не завжди був у такому гарному стані. До 2020 року особняком ніхто не опікувався, і тільки цього року знайшли гроші на його реконструкцію, бо це пам’ятка архітектури національного значення. Половину суми дала місцева громада, а половину обласний бюджет.

Що ще подивитися в Солоному

Але не тільки особняком Бергманів може похвалитися Солоне. Це село має багату історію, тут жило багато людей, а тому за радянських часів активно розвивалася інфраструктура.

у Солоному
Графіті в Солоному

Наприклад, у 1930-х роках комуністичний уряд ухвалив постанову, що в районних центрах мають бути свої театри. Тож у Солоному збудували театр, який успішно функціонував до Другої Світової Війни, а потім ще й під час неї.

меморіал другої світової війни солоне
Пам’ятник загиблим солдатам 1941-1945 рр.

Солонянський театр зруйнували німці під час відступу. Однак у мирний час його не відновлювали.

Під час своєї подорожі я так і не знайшов руїни театру.

Є в Солоному навіть кінотеатр, щоправда, вже не функціонує. Будинок культури (на 2022 рік він перебував на реконструкції). Будинок культури примітний великим панно. Це панно то зносили, то відновлювали і зараз воно теж на реконструкції, як і сам заклад.

Дивно, але в Солоному колись видавали свою газету (чи дві). Незрозуміло, на зараз збереглося видавництво чи ні.

Ще в Солоному є бюст Тараса Шевченка. По ньому видно, що за бюстом доглядають – тут завжди чистота і порядок, є пам’ятник солдатам, загиблим на фронтах Другої Світової війни, великий парк відпочинку (на жаль, зараз занедбаний) і невеликий парк (у задовільному стані).

пам'ятник шевченку в Солоному
Пам’ятник Шевченку у Солоному

У селищі функціонує кілька церков різних конфесій та їхніх напрямків, поліція, прокуратура, суд, центр адміністративних послуг, багато магазинів, сучасна відремонтована школа. Тут багато зелених насаджень і життя неспішне.

Як дістатися до Солоного у Дніпропетровській області

У Солоного хороше сполучення з Дніпром і Запоріжжям. Люди їздять на роботу звідси в ці міста.

Автобуси ходять кожні 15 хвилин за цими напрямками. Також із і через Солоне можна потрапити до навколишніх сіл – Аполлонівки, Військового, Нікольського на Дніпрі.

Можна дістатися своєю машиною. Для цього необхідно їхати Запорізьким шосе, і слідуючи за вказівником повернути праворуч, не доїжджаючи до кордону області.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *