Музей Другої Світової Війни у Вінниці

335
0

У Вінниці можна знайти багато цікавих місць. Але якщо ви сюди вже приїхали – обов’язково варто відвідати руїни ставки Гітлера Вервольф, Національний комплекс пам’яті жертв нацистського режиму, а на шляху до них загубився невеликий музей Другої Світової Війни.

Знаходиться він у селищі Стрижавка, що за 10 кілометрів від Вінниці. Тут тихо та захоплююче.

У минулому цей музей був дитячим оздоровчим табором. Найцікавіше, що прямо на задньому дворі цього табору є руїни ставки Гітлера Вервольф.

Так, цікаво відпочивали діти за радянських часів, чи не на історичних руїнах:)

Експонати музею

У самому музеї зброя не лише часів Другої світової війни, а й Афганістану. Війн, які вів Радянський Союз у другій половині XX століття. Є навіть залишки градів, смерчів із зони АТО на Донбасі.

Автомати, кулемети, пістолети в різному стані – від чистих як нових, до іржавих фрагментів. Радянські, німецькі, чеські, саморобні.

Нам навіть дали в руки автомат – ППШ та MG-42. Вони робітники! Клацають затвори та можна натиснути на спусковий гачок. Незвично тримати в руках машину, яка може вбити.

Також у музеї виставлятимуться багато особистих речей та обладнання. Це засоби зв’язку, гральні карти, листівки, пропагандистські газети та листівки – як німецькі, так і радянські. Вони знаходяться на полицях вздовж стін. Кожна річ має свою історію.

Є погруддя Сталіна, Гітлера, картини з цими вождями. Коштують манекени у формі. А ще імпровізована ситуація землянки, робочого кабінету. Прапори, вимпели, гільзи від снарядів, фрагменти крил, гвинти від літаків, траки від танків – це те, що знаходиться у приміщенні. Все це збирають ентузіасти багато років.

Щодо особистих речей та іншого приладдя – навіть не віриться, що колись ними користувалися. Вони такі прості, якщо дивитися з висоти 70 років, що минули з моменту Другої світової Війни.

Кожен цей предмет мав своє життя, а зараз вони знайшли спокій у дворі колишнього піонерського табору – теперішнього музею Другої Світової війни під Вінницею.

Далі ми пішли у двір – туди, звідки входили на територію музею Другої світової війни під Вінницею. Тут знаходяться автомобілі, зенітні гармати німецькі та англійські, протитанкова гармата, польова кухня, залишки збитих німецьких літаків із розпізнавальними знаками підрозділу, авіабомби різних розмірів. На крилах і хвостах помітні мітки – можливо, скільки було збито літаків супротивника.

Але мені не віриться, що це все насправді – надто вже фарба добре збереглася.

Історії Музею Другої Світової Війни під Вінницею

Крім показу речей, екскурсовод приділила увагу емоційній складовій. Наприклад, розповіла історії – коли під час війни гармату від збитого радянського літака місцеві укопали як стовп для воріт у двір. Її випадково помітили військові шукачі. А коли демонтували ворота, то виявилось, що у патроннику ще був снаряд. Гармата простояла як опору для воріт більше 50 років!

Ще одна історія про протитанкові міни. Поліція проводила планові заходи у приватному секторі. У дворі в однієї бабусі знайшли доріжку із протитанкових мін! Їх укопали, щоб можна було зручніше ходити між будинком та садом. По них навіть тягали тяжкості. Міни не спрацювали – тільки тому, що не вистачило ваги – адже танк важить кілька десятків тонн. Наразі міни знешкоджені, а їхні корпуси перебувають у музеї.

Як дістатися до музею

До музею потрібно пройти від дороги 500 метрів вулицею Туристичною, якщо ви приїхали на приміському автобусі трасою M21. Його буде видно одразу – тут імпровізована прохідна, і одразу за нею стоїть військова техніка – зенітки, автомобілі тих років.

Музей на картіGoogle Maps (посилання відкривається у новому вікні).

Вартість відвідування

Вхід на територію музею – 50 грн. На прохідній можна одразу розрахуватися за екскурсію та купити сувенір. Сувенірів багато – значки, картки, монети. Родзинка сувенірів – при вас же викарбують монету – з гербом Вінниці на одному боці та стилізованою свастикою на іншій (свастика в Україні заборонена – згідно із Законом як нацистський символ).

Сувеніри недорогі – у 20-100 грн можна вкластися (у цінах на 2021 рік). Монету ми купили за 40 грн як подарунок товаришу, котрий не зміг поїхати через COVID.

Ще тут можна замовити послуги – покататися на танку, постріляти з гармати. Але їхню вартість я не пам’ятаю).

Далі з вами вирушить екскурсовод – а приміщення актової зали цього ж колишнього дитячого табору. І тут починається цікаве.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *