Новобогородицька фортеця – забутий замок у Дніпрі

328
0

Хто б міг подумати, але в Дніпрі є руїни справжнісінької фортеці! Дніпро не славиться старими будівлями, особливо замками і фортецями і навіть більшість місцевих жителів не знають про цю споруду. А вона є, і сьогодні ми будемо її дивитися!

Новобогородецька фортеця в Дніпрі – відео

Сучасна Новобогородицька фортеця

Щоб детально дізнатися про фортецю і подивитися на її останки, необхідно вирушити на околицю Дніпра – селище Шевченко.

Зараз тут розташований не тільки великий приватний сектор і кладовище, а й великий шматок зеленої території з виходом до річки Самари. Для непосвячених це просто великий парк, з валунами, земляними гірками. Однак лише деякі знають, що раніше тут була не просто фортеця, а найдавніше справжнє місто. Нещодавно навіть тут поставили покажчик, який і говорить про дату заснування цього поселення – “Стара Самар 1524р.”.

Зараз ця частина селища Шевченко використовується для пікніків, риболовлі, прогулянок і купання. Вали нагадують природні кучугури і люди тут засмагають серед буйної рослинності. Сюди організовують експедиції студенти археологічного факультету та історики кажуть, що місце розкопане на 5% відсотків, тож роботи тут ще на багато десятиліть уперед. Шкода, що немає бюджету на все це.

Звідки фортеця в Дніпрі?

Богородицьку (Новобогородицьку) фортецю було закладено 1688 року на місці стародавнього поселення.

Історики кажуть, що це перше місце, де почали дислокуватися війська Московської держави в порушення Переяславських домовленостей.

Незабаром тут виростає велика фортеця з гарнізоном, валом, поселенням мирних жителів, серед яких ремісники та обслуга. Тут служили війська безпосередньо уродженці Московії, причому ті солдати, які завинили і це було для них покаранням – служити так далеко від дому.

Богородецьку фортецю замислювали як форпост проти Кримського ханства і як контроль за Запорозькою Січчю.

Активну роль у спорудженні відігравав майбутній Гетьман Іван Мазепа.

Вийшла чудова споруда. Загальна протяжність земляних валів – понад 3500 метрів. У центрі на узвишші стояла сама фортеця – периметром 1200 метрів. Тут служило 4500 осіб, не рахуючи цивільних. Скрізь був рів, через який перекинули міст.

Новобогородицька фортеця була першою в цих місцях і пізніше буде побудована Кодацька фортеця – від якої зараз майже нічого не залишилося.



Подальша історія Новобогородицької фортеці

Кілька разів фортецю захоплювали під час козацьких повстань. Її вирівнювали з землею і знову відновлювали, приводячи сюди новий гарнізон.

Остаточно фортеця впала після того, як у ній не було потреби. Катерина II 1739 року скасувала всі оборонні споруди, оскільки більше з півдня не було загрози ні від турків, ні від українських козаків.

За легендою, єдине, що залишилося від фортеці – це церква, яку перенесли на інший берег Самари. Вона працює й досі.

Фортеця в сучасному Дніпрі

Зараз від Новобогородицької фортеці залишилися тільки ледь помітні пагорби, порослі травою. Фахівці скажуть де стіни, в’їзди, сама цитадель.

Коли ви потрапите сюди, можна й не зрозуміти, що тут є щось цікаве. Лише старий кілочок у заростях (поставили ще за СРСР). Хоча сама фортеця отримала 2009 року статус Пам’ятки національного значення.

Зараз тут у теплу пору року відпочивають місцеві жителі, засмагають, смажать шашлики. Поруч високі обриви на Самару і невеликий пляж. Тут тихо, спокійно, багато зелені та свіже повітря, особливо гарно і комфортно навесні, коли не дуже спекотно.

Руїни розташовані в селищі Шевченка в Дніпрі. Кілька років тому на в’їзді на територію Новобогородецької фортеці поставили вказівник, що тут 1524 року було селище Самарь, засноване 1524 року.

Як проїхати до Новобогородицької фортеці

Адреса фортеці – парк, вул. Хутірська, селище Шевченко, Дніпро.

Доїхати сюди можна машиною – після в’їзду в селище головною вулицею до повороту наліво (він там один) і прямо ґрунтовою дорогою в парк.

На Шевченка їздить 98 маршрутка з центру Дніпра. Також можна доїхати 158, 37, 43 – до вулиці Семафорної (селище Північне), і пішки через залізницю на Шевченка.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *