«Баби нових народять»: що насправді означає ця крилата фраза

321
0
Баби нових народять або баби ще нарожають хто сказав?

Баби нових народять“, або “баби ще народять” – ця крилата фраза характеризує ставлення воєначальників до людського життя, зокрема до життя їх солдатів.

Звідки пішла ця фраза “Баби нових народять“? Чи говорив її маршал Жуков і до чого тут французи?

Відео: Хто сказав фразу “Баби ще народжують”?

Маршал Жуков

Традиційно цю фразу приписують маршалові Жукову, який славився своїми наступальними операціями з великою кількістю жертв, причому найчастіше невиправданих. Солдати, які служили під керівництвом полководця, прозвали його “Катафалк”, “М’ясник”.

Однак, якщо копнути глибше в історію та літературу, можна знайти багато аналогів фрази, висловлених набагато раніше.

Версія про Наполеона

Такі висловлювання приписують Наполеону. Як він сказав про “гарматне м’ясо, яке не варте нічого”. Кажуть, що він як і Жуков вважав, що війна все спише, а “баби нових народять”.

Радянський період

Перед Другої світової війни така фраза циркулювала без прив’язки до конкретних особистостей. Так, у оповіданні Бергали Олександра Місюрєва від 1936 року була така цитата:

Панове офіцери нашими шкурами не дорожать. Напередодні взялися ми кріпи приділяти, а Штейгер кричить: — Такі-сякі, довбайте руду, плювати, коли обвалиться, вашого брата багато, баби ще народять…

Російсько-японська війна

Можливо, оборот увійшов у російську промову під час російсько-японської війни 1905 року. У хроніках облоги Порт-Артура «Дивні дні Порт-Артура» можна знайти таку згадку:

Адмірал відповів, що така втрата для нього нічого не означає. Дивізія – це 16000 чоловік, а як статистика показує, російські жінки народжують цю кількість дітей протягом двох тижнів; отже, шкода поповниться скоро.

Це слова контр-адмірала князя Павла Петровича Ухтомського.

Французи та баби ще народять

У французькій мові є аналог фрази “баби ще народять“. Він звучить приблизно так – “це лише одна ніч у Парижі”, або “одна ніч у Парижі все це заповнить”.

Історики кажуть, що таке сказав принц де Конде 11 серпня 1674 року після кривавої битви. Але й тут все не так просто й однозначно. Можливо, таке казав і Наполеон.

У Росію ця фраза потрапляє у XVIII столітті з популярною на той час французькою літературою. У перекладах книг “це лише одна ніч у Парижі” нібито сказав соратник де Конде маршал Люксембург.

То хто ж сказав?

У результаті можна констатувати, що фраза “Баби ще народять” точно не належить маршалу Жукову. Він був її автором, але міг таке сказати, саме вираз – це збірний образ характеру багатьох полководців і навіть народів.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *