Покинуті екскаватори Морозовського кар’єру

52
0
Морозівський кар'єр. Кіровоградська область

Ми їхали сюди з Дніпра, щоб подивитися на занедбані екскаватори-гіганти. І що ж з цього вийшло?


Морозовський вугільний кар’єр

Морозовський кар'єр на Кіровоградщині
Морозівський кар’єр зі сторони села Новоселівка

Колись цей промисловий об’єкт у Кіровоградській області активно використовувався для видобутку вугілля. Його тут видобували відкритим способом з 1970 року, а в 1976 році він став частиною величезного підприємства «Олександріявугілля». У свої найкращі часи підприємство виробляло 10 млн тонн вугілля на рік, і на ньому працювало 15 тисяч осіб.

Морозовський кар’єр викопали дуже великим і глибоким, і сприяли цьому справжні монстри – екскаватори ЕРШР-1600. Така машина важила 4000 тонн і була найбільшою в світі у своєму класі. Своїм ковшем вона могла дістати за 1 раз 170 кубометрів породи.

Також тут діяв міст, довжиною 300 метрів, перекинутий з одного берега кар’єру на інший. По ньому транспортували видобуту породу для завантаження і подальшої переробки. Кажуть, що міст був захоплений в Німеччині під час війни і привезений в СРСР. Його виготовили в 2029 році і він продовжував свою роботу тут

Сам кар’єр дуже глибокий – кілька сотень метрів. Це прекрасно видно, стоячи на протилежному березі і дивлячись, яка маленька висота дерева відносно його берега. Скільки метрів під водою – сказати ніхто не може. Його протяжність 6 км – так що якщо ви потрапили сюди без машини – йти доведеться дуже довго і в літню спеку краще взяти воду і щось надіти на голову – щоб уникнути сонячного удару і перегріву.

Морозовський кар’єр зараз

У 2009 році підприємство збанкрутувало, після чого видобуток вугілля припинили. Ґрунтові води швидко затопили розробку, після чого Морозовський кар’єр отримав нове життя – як природний і техногенний об’єкт для туризму.

Зараз туристи з’їжджаються сюди не тільки погуляти серед пісків, схожих на справжню пустелю, а й подивитися на занедбані екскаватори, яких можна побачити на Гугл-мапс. Також тут можна покататися на байдарках, квадроциклах, просто полежати на пляжі.

Вода в Морозовському кар’єрі має нереальний бірюзовий колір. Здається, що вона з іншої планети і дуже заворожує. Хтось каже, що це ознака чистоти, а хтось – що це через радіацію. Хоча щодо радіації, швидше за все, це вигадки прихильників теорії змов)

До речі, пляж тут складно знайти такий, щоб можна було нормально зайти у воду – береги кар’єру дуже круті та високі. Швидше за все, пляж знаходиться з боку села Пантаївка. Там же і два екскаватори, які можна побачити на Гугл-мапс.

Екскаватори Морозовського кар’єру

А що ж щодо екскаваторів? Вони і були основною метою поїздки!

Ми приїхали з боку Новоселівки і пройшли багато кілометрів, щоб потрапити на локацію. Залишили машину, коли колія, що вела до кар’єру, стала дуже глибокою, пройшли 6 кілометрів по «пустелі» під палючим сонцем.

І… Нарешті вийшли на місце. А екскаватора не виявилося! На його місці явно сліди перебування не просто людини, а охорони. Шлагбаум, будка з поліетилену, раковина для миття рук, туалет. Замість екскаватора – масляні плями, брухт, уламки дощок і гумки. Швидше за все, його вже встигли розібрати і вивезти звідси. Як і інші машини – в тому числі і легендарний міст з Німеччини.

Ну що ж. Довелося пройти зворотний шлях, попутно знявши красиві кадри піску, води і обривів.

Як дістатися до Морозовського кар’єру

Проїхати до Морозовського розрізу можна двома шляхами. Через село Пантаївка і Новоселівка.

Пантаївка знаходиться ближче до Кропивницького, Новоселівка – до Дніпра. Якщо через Пантаївку, то швидше за все можна потрапити на пляж Морозовського кар’єру – де нормальний доступ до води. Від Новоселівки доведеться довго їхати вниз – причому низький автомобіль може і не проїхати. Однак люди заїжджали на кросоверах і під’їжджали до самих круч. Відпочивали, дрифтували, приймали сонячні ванни без доступу до води.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *