Тераси Памуккале або Бавовняна гора в Туреччині

299
0
Травертини Памуккале

Не здивуюся, якщо мої читачі хоч раз у житті бачили неймовірної краси білі тераси з блакитною водою в Туреччині. Їх можна часто зустріти на туристичних постерах про Туреччину та романтичних відео.

травертини Памуккале біля Денізлі
Захоплюючий Памуккале

Справді, прекрасний і сліпучий Памуккале одна з головних природних пам’яток Туреччини.

Легенди Бавовняної гори

На півночі від міста Памуккале в провінції Денізлі височіє гора. У народі її називають Бавовняна гора або Бавовняний замок, за характерну білу верхівку. Але насправді це ніяка не бавовна, що встеляє вершину, а природне утворення під назвою травертини та білосніжний камінь травертин.

За легендою, гора отримала назву Бавовняної через титанів. Вони вирощували бавовну і складали її у великі купи, щоб висушити на сонці. Одного разу про врожай забули – він засох, затвердів і таким чином з’явилася велика біла гора – Бавовняна гора або Бавовняний замок.

Інша легенда свідчить, що в цих місцях жила некрасива дівчина. Вона зневірилася вже коли-небудь вийти заміж і тому кинулася з гори, щоб покінчити з життям. Вона впала в озеро, куди стікала вода з джерела, і втратила свідомість. Якраз у цей момент тут був проїздом юнак. Він побачив дівчину неймовірної краси і закохався в неї. Невдовзі вони зіграли весілля і відтоді на гору приїжджають не лише по здоров’я, а й красу…

Біля підніжжя гори розкинулося озеро з парком, острівцем і лебедями. Можливо, це сюди впала нещасна дівчина і звідси починаються всі екскурсії – до заїзду на саму гору.

Парк біля Хлопкової гори в Памуккале
Парк біля Хлопкової гори

Травертини Памуккале

Біля Бавовняної гори є 17 термальних джерел із температурою води від 35 до 100 градусів за Цельсієм. І найцікавіше, що біла кірка формується від одного джерела. Воно починається в глибині гори, виривається назовні та стікає вниз багаторівневими терасами. Витрата води в ньому сягає 466 літрів на секунду. Білий осад розноситься вниз на відстань 60-70 метрів і спуск води регулюється людиною за потрібним руслом.

Біла кірка, а потім і камінь утворюється тому, що у воді з джерела дуже багато кальцію. Коли вода опиняється на повітрі, з неї виходить весь вуглекислий газ, а карбонат кальцію залишається. Він осідає як м’яка субстанція, поступово твердне і перетворюється на тверду породу – травертин.

біла кірка травертин
Поверхня Бавовняної гори

Ванни, в яких знаходиться вода, називаються травертином. На затвердіння може піти багато сотень років і сама порода формується безперервно. Через це вхід туристів у деякі місця каскаду травертин заборонений. Хоча люди порушують заборону і втручаються в природний процес.

Насправді це сумно – комплекс сильно страждає від великого напливу людей і на його відновлення та підтримку витрачається велика кількість сил і коштів.

Також у ваннах заборонено купатися – тільки ходити по воді та робити фото. Коли ви перебуваєте всередині, потрібно бути обережними – зможете спокійно послизнутися і травмуватися – тут дуже тверда поверхня.

Ванни дуже красиві, вода приємна. Обов’язково зробіть фото на пам’ять. Я бачив як тут влаштовують цілі фотосесія і з переодяганням.

лазурна вода в травертинах памуккале
У травертинах заборонено купатися

Загалом комплекс травертин займає 1000 гектар. На ньому розкинулося понад 20 тисяч ванн – площею від кількох сантиметрів до сотень метрів квадратних і глибиною до 2,5 м.

Зараз вхід на гору платний – 110 лір з людини за відвідування джерел і стародавнього міста. Самі джерела не вимагають додаткової плати за вхід. Це відкрита територія і тут завжди багато людей.

Басейн Клеопатри в Памуккале

Виняток лише становить “Басейн Клеопатри”, що знаходиться осторонь. Він обійдеться в 150 лір для дорослих і 70 лір для дітей від 12 років. Також потрібно врахувати, що біля парку платна парковка і сам вхід на територію заповідника. Вважається, що тут лікувальна вода і нібито тут купалася сама Клеопатра для збереження своєї краси і молодості. Найімовірніше, це романтична легенда для туристів, яку придумали в сучасній Туреччині.

Стародавнє місто Ієраполіс у Памуккале

У другому тисячолітті до нашої ери недалеко від травертину Памуккале виросло стародавнє місто Ієраполіс. Його руїни і джерела є частиною всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під назвою “Стародавнє місто Ієраполіс і джерела Памуккале”. Він охороняється законом і турки дуже дбайливо до нього ставляться.

руїни Ієраполісу
Руїни Ієраполіса на горі в Памуккале

Сучасний Памуккале та півні Денізлі, що співають

У сучасній Туреччині джерела отримали свою назву завдяки розташованому поруч місту Памуккале-Койю. Ця місцевість славиться не лише СПА-курортом просто неба, а й бавовняними полями, мистецтвом плетіння килимів, гарними виноградниками та лавандовими полями неподалік звідси.

краєвид з гори в Памуккале на місто і Денізлі
Вид на місто Памуккале

Місто невелике і швидше нагадує тихе село. Тут немає висотних будівель, багато пансіонатів, що потопають у зелені, і приватних будинків. До найближчого великого міста Денізлі – 20 км.

Центр провінції відомий своїм виробництвом текстилю та медичними інститутами – кажуть тут добре роблять операції на очах.

Це не дивно – одяг, краса і здоров’я. Якраз така слава ходить про цю місцевість з найглибшої давнини.

А ще регіон славиться особливими півнями. У багатьох селищах можна знайти статуї цих птахів. Цей вид може дуже довго кукурікати – до 30 секунд за один раз. Місцеві жителі влаштовують змагання – чий півень буде найбільше співати. Вони можуть так довго голосити що від цього непритомніють. Порода одна з гордостей Туреччини.

півень Денізлі
Півень – гордість Денізлі

У цьому невеликому місті багато кав’ярень, сувенірних крамниць, туристичних агентств і парковок. Сюди приїжджає багато туристів і всіх їх необхідно обслужити!

Як дістатися на Бавовняну гору в Памуккале

На джерела Памуккале і стародавнє місто Ієраполіс ходять безліч екскурсій з основних туристичних центрів країни – Анталії, Сіде, Аланії, Кемера, Белека. Мармариса. Шлях сюди від цих міст 250 – 350 км. Тож доведеться готуватися до довгої подорожі, причому виїзд буде ще затемна, щоб приїхати на курорт не надто пізно.

Туристів привезуть на автобусі вранці, проведуть комплексом на горі. Потім буде обов’язковий проїзд магазинами з вином, солодощами, іншими сувенірами. Як правило, якщо їх купувати, це буде дорожче, ніж у звичайному магазині.

Якщо ви приїжджаєте своїм ходом, то місце краще відвідувати вранці – коли немає натовпів туристів. Також для самостійного відвідування у відносному спокої підійде весна – початок літа, осінь. У цей час комфортна температура повітря і немає напливу організованих груп – вони приїжджають переважно влітку.

Цікаві факти про травертини Памуккале

  • Усі ванни, якими можна ходити туристам – створені штучно. На їх формування природним процесом пішло 2 роки. З 2007 по 2009;
  • 2012 року тут знімали голлівудський фільм із Ніколасом Кейджем “Примарний гонщик 2”;
  • У давнину води джерела використовували не тільки для краси і лікування, а й для обробки овечої вовни;
  • Якщо приїхати сюди ранньою весною, то можна застати цвітіння маком неподалік і побачити як усе плато вкривається цими квітами.
https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *