Чим примітний пам’ятник літаку на Сонячному?

536
0

У Дніпрі існує лише два пам’ятники літакам. Один із них знаходиться на Лівому березі в районі Сонячний. Місцевим жителям він так і відомий – “Літак на Сонячному”.

Цей пам’ятник справжнісінький бойовий винищувач МІГ-19. Пам’ятник було відкрито 8 травня 1975 року до 30-ї річниці завершення Великої Вітчизняної Війни. Він присвячений льотчикам 17 авіаційної армії, яка брала участь у боях за визволення міста у 1943 році і чимало льотчиків загинуло у боях над тодішнім Дніпропетровськом. Тут же неподалік є братська могила полеглих солдат.

Літак МІГ-19 встановлений на набережній обличчям до Дніпра на бетонній стелі, яка як реактивний струмінь виходить із сопла двигуна літака. Нині цей літак без озброєння – просто сталева оболонка.

пам'ятник літаку на Сонячному у Дніпрі
Літак на Сонячному у Дніпрі

Примітно, що МИГ-19 не існував на момент Другої світової війни. Його почали випускати з 1955 року і був першим у світі реактивним винищувачем, який міг самостійно розганятися до надзвукової швидкості. За класифікацією НАТО МІГ-19 називався Farmer – “Фермер”. Машину зняли з озброєння 1989 року.

Літак на Сонячному зараз

У якийсь момент пам’ятник літаку на Сонячному занепав. Сам літак прогнив від часу, сумніви викликала міцність стели, та й сама набережна була у жалюгідному стані. Його хотіли знести, щоб не наражати на небезпеку городян – ремонтувати вважали недоцільним.

Проте, вже у 2011 році тут усе упорядкували та пам’ятник отримав друге життя.

2022 року, під час повномасштабного вторгнення росії в Україну, Пам’ятник зазнав декомунізації. Несподівано (у червні 2022 року) хвіст літака перефарбували у кольори національного прапора, зафарбувавши червону зірку.

А через тиждень почалися розмови з приводу зносу пам’ятника – пропонувалося його демонтувати і навіть поставити на його місце макет турецького безпілотника Байрактара.

Поки що немає розуміння, яка ж доля чекає на пам’ятник літаку на Сонячному. Поживемо побачимо.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *