Не нова Новоселівська. Історія однієї з найстаріших вулиць у Дніпрі

352
0

Вулицю Новоселівська у Дніпрі можна назвати однією з найстаріших вулиць на Лівому березі. До 2021 року тут майже нічого не змінилося з тих часів, коли вона була побудована.

У 2021 році тут розпочали будівництво житлового комплексу, і я вирішив зняти вулицю на камеру, щоб зберегти в пам’яті її первісний вигляд. І зараз я розповім історію вулиці Новоселівської у Дніпрі.

Будівництво вулиці Новоселівської у Дніпрі

Будівництво вулиці Новоселівської починається з кінця XIX та початку XX ст. Лівий берег тодішнього Катеринослава починає активно засмучуватися через бурхливу економічну діяльність тут. Це почалося після будівництва Старого мосту та станції Нижньодніпровськ вузол Катеринославської залізниці.

Недалеко від станції взяв в оренду землю і викупив завод «Франко-російських майстерень», що існував раніше, але перебувал в занепаді, промисловець Тадеуш Бернардович Гантке (після Жовтневої революції завод називатиметься ім’ям Карла Лібкнехта і існуватиме до теперішніх днів під назвою «Нижньодніпровський трубопровід» ”).

Промисловець не дарма вибрав лівий берег для розширення свого виробництва. По-перше, тут знаходилася залізнична станція, по якій можна відправляти продукцію заводу, а по-друге, тут була дешевша земля. У нього вже працювали на правому березі виробництва, але розширюватися не було куди.

У 1911 році крім металовиробів, рейок, вагонів підприємство почало виробляти і труби.

На той час Новоселівська та прилеглі до неї райони називалася “Новою колонією”. Розвиток Лівого берега повністю залежало від заводу Тадеуша Гантке та інших підприємств. На вулиці почали зводити дві, триповерхові цегляні будівлі. Це для більш привілейованих працівників. Інші будувалися і жили далі – у приватному секторі, який існує й досі.

Вулиця розвивалася, будинків ставало дедалі більше і їх перебудовували вже у той далекий час. Наприклад, деякі будинки будували австрійські військовополонені в період із 1914 по 1917 рік.

Виходить, що деяким будинкам на Новоселівській вже понад сто років! Вони стоять і у 2022 році, в них досі живуть люди та розміщуються приватні та державні установи.

Вулиця Новоселівська зараз

Нині Новоселівська у Дніпрі це спокійна та некваплива вуличка, хоч вона й виходить на жвавий проспект Слобожанський. Тут зберігся надзвичайний затишок серед щодо цілого асфальту, гіллястих дерев над дорогою та тихих двориків зі своєю атмосферою.

Більшість будинків тут житлові. Є також районний суд та відділення поліції АНД-району Дніпра. Наприкінці вулиці знаходяться гуртожиток для студентів та Професійно-технічне училище №2.

Є й занедбані будинки. Хтось у них жив і яке призначення вже не зрозуміти. Можливо це були будинки з квартирами для робітників, а одна будівля нагадує клуб – там широкий вхід та колони – як у справжнісінького культурного закладу.

Деякі будівлі ремонтуються та упорядковуються – впевнений там будуть якісь державні органи. Або мені так здається.

Вулиця Новоселівська у майбутньому

Я вирішив зняти відео та написати історію вулиці Новоселівської тому, що незабаром цей затишок і тиша зникнуть. А може стане ще краще)

На вулиці ведеться активне будівництво житлового комплексу. Спочатку це буде кілька будинків із закритою територією. У планах – забудувати весь цей район.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *