Стародавнє місто Ієраполіс у Туреччині

271
0
Ієраполіс - амфітеатр

Сучасна Туреччина – це цілий букет стародавніх цивілізацій, народів, культур, які впродовж багатьох століть тому існували на її території. Усі вони тією чи іншою мірою залишили після себе спадщину. Хтось менше, хтось більше і зараз я хочу розповісти про одну яскраву пам’ятку культури та археології – стародавнє місто Ієраполіс.

вхід до Ієраполіса
Головні ворота Ієраполіса

Історія Ієраполіса

Руїни Ієраполіса розташовані за 18 кілометрів від великого міста Денізлі. Центру однойменної провінції та текстильного центру регіону. Поруч з останками стародавнього міста є ще одна визначна пам’ятка Туреччини – травертини Памуккале (прямо на Бавовняній горі).

Власне кажучи, самі травертини та Ієраполіс розташовані на одному плато і є частиною великого парку, куди щороку приїжджають сотні тисяч туристів.

панорама Ієраполіса
Ієраполіс на плато

Ієраполіс або Хієраполіс, Гієраполіс, з давньогрецької означає “Священне місто”. Перші поселення тут з’являються у II тисячолітті до нашої ери, а як місто це місце стане 190 року, коли цар Пергама заснував тут справжнє місто.

Ієраполіс кілька разів руйнувався від землетрусів і завжди відновлювався. Він переходив під контроль стародавніх царств Малої Азії, доки, зрештою, не став територією Римської Імперії.

Саме під владою Риму Ієраполіс стане курортом, куди з’їжджатиметься вся знать.

Не дивно, адже краса Бавовняної гори вже тоді була взнавана, та й про цілющі джерела тоді теж знали.

Після падіння Риму місто стане візантійським, потім турецьким і остаточно буде зруйноване від землетрусу 1354 року. Після цього місцеві жителі не стануть його відбудовувати, а просто покинуть.

Про нього знову заговорять наприкінці XIX століття, коли тут почнуться розкопки. За 100 років відкриють багато таємниць, що ховаються під землею. По-справжньому друге життя Хієраполіс отримає в середині 2000-х років, коли турецький уряд серйозно займеться культурною спадщиною.

Античний Ієраполіс

У давнину Ієраполіс був відомим культурним і релігійним центром. У 90 році н.е. тут мученицькою смертю загинув один із 12 апостолів – Філіп. Його розіп’яли на хресті головою вниз. А Костянтин Великий зробить місто центром Єпископства.

Загалом, мегаполіс ріс і процвітав через своє близьке розташування на торговому шляху та визнання його центром відпочинку знаті. Ще про процвітання свідчать величні споруди – наприклад, амфітеатр на 12 тисяч глядачів. Рівних йому в окрузі не було.

І ось одного разу місто зазнало удару від якого більше не змогло вирушити. Воно вже в’януло і коли Ієраполіс зруйнував черговий землетрус – його не стали відновлювати. Жителі просто пішли.

Що подивитися в Ієраполісі? Прогулянка Ієраполісом

Розкопувати Ієраполіс почали з кінця XIX століття. Цей процес тривав багато десятиліть і триває й донині. Зараз це величезний “Археологічний комплекс Ієраполіса” (Pamukkale (Hierapolis) Örenyeri) просто неба в долині Бююк Мендерес.

Комплекс – це стародавні руїни різного ступеня збереження. Десь можна побачити купу каміння, або фундаменти, а десь відновлені стародавні споруди. У деякі з них можна спокійно заходити, залазити, а деякі закриті стрічкою – у такі приміщення вхід заборонений.

Якщо неспішно прогулюватися Ієраполісом, то ви побачите величний амфітеатр.

Ієраполіс - амфітеатр
Амфітеатр Ієраполіса

Це був найбільший театр на той час в цьому регіоні.

Амфітеатр Ієраполіса почали відновлювати з 1960-х років і на це пішло 40 років. Його зібрали буквально по камінцях, постановили скульптури Аполлона (деякі з них збереглися дуже навіть добре, а деякі ні). В амфітеатрі все відтворено до найдрібніших подробиць – є сидіння для глядачів, сцена на висоті 3 метри, кімнати для акторів за нею.

сцена амфітеатру ієраполісу
Сцена амфітеатру

Якщо знаходиться на самому останньому ряду – з нього відкривається гарний краєвид на руїни далеко та до горизонту – там, де розташоване сучасне місто Памуккале і Денізлі.

До театру веде дорога вгору, і якщо спуститися нею – виходимо на центральну вулицю Ієраполіса. Вона з каменю. Довжина вулиці 1 км, ширина 14 метрів. По краях споруди є відновлений громадський туалет. У ті часи це була важлива будова не тільки для гігієни, а й для громадської комунікації – тут нерідко вирішували ділові питання.

Головна вулиця Ієраполіса
Центральна вулиця Ієраполіса

Ця вулиця закінчується аркою Доміціана і воротами. Тут же сторожка (напевно тут сиділа охорона).

Ліворуч, якщо вийти за ворота агора – ринок. Він погано зберігся і його напевно поки що тільки відновлюють. тут Вражають великі гранітні колони. На найбільшій і них стояла статуя бога торгівлі Меркурія і Плутона.

агора (базар) Ієраполіса
Агора Ієраполіса

Якщо пройти від міських воріт на захід, ми минаємо гімнасій, де тренувалися стародавні спортсмени. Він добре зберігся.

гімнасій ієраполіс
Стародавній гімнасій

І одразу за ними – унікальне місце. Це найбільше добре збережене кладовище давнини – некрополь. Тут багато могил і склепів. Вони хаотично розташовані, але багато з них у доброму стані (покійних тут давно вже немає).

некрополіс у Ієраполісі
Некрополь в Ієраполісі

Є інформація, що некрополь Ієраполіса – найбільше кладовище Римської Iмперії. Його протяжність 2 км.

Ще в місті є житлові квартали. Але від них одні руїни. Мабуть, приватний сектор не становить особливої цінності, тому його і відновлюють не так швидко, як основні споруди – агору, амфітеатр, храми, статуї.

Житлові квартали Ієраполіса
Будинки Ієраполіса

Збереглися руїни мартирія Філіпа. Це місце, де був похований святий після вбивства. Храми Аполлона і Плутона (у руїни цього храму вхід закритий).

На території є “Археологічний музей Ієраполіса”. До 2022 року сюди був платний вхід, а зараз він входить у вартість квитка в комплекс.

На вході до комплексу стародавні лазні – терми. Їх гарно реконструювали і саме через природні джерела, які за легендами володіли цілющими властивостями – місто стало відомим в імперії. Сюди приїжджали не лише відпочити та насолодитися чарівними краєвидами травертину, а й підлікувати здоров’я.


Екскурсовод розповів цікаву історію. У 1990-х роках, коли Туреччина була економічно слабкою державою і мало дбала про спадщину, просто на горі серед руїн було збудовано невеликі сучасні готелі. На початку 2000-х їх знесли і зараз від них залишилися тільки фундаменти – підлоги викладені плиткою. Така інфраструктура шкодила пам’ятці, особливо туристи, які безконтрольно ходять серед руїн.


Основні визначні пам’ятки Ієраполіса:

 • Амфітеатр (Roma Antik Tiyatro);
 • Грецький театр (Hellenistik Antik Tiyatro);
 • Ворота (Frontinus Kapısı);
 • Північні ворота (Kuzey Bizans Kapısı);
 • Арка Доміціана, античний туалет (Latrina);
 • Храм Аполлона (Appolon Tapınağı);
 • Фонтан Німфей (Anıtsal Çeşme);
 • Гімнасій (Gymnasion);
 • Агора Гімнасія (Gymnasion Agorası);
 • Візантійська церква (Bizans Kilise);
 • Базиліка св. Філіпа (Aziz Philip Kilise) і могила св. Філіпа;
 • Велика візантійська базиліка (Katedral Kilise);
 • Римські терми;
 • Південні лазні (Güney Büyük Hamamı);
 • Археологічний музей (Hierapolis Örenyeri Müzesi);
 • Вулиця з колонами (Frontinus Caddesi);
 • Вулиця Доміціана (Domitianos Caddesi);
 • Північні лазні (Kuzey Büyük Hamamı);
 • Південні ворота (Güney Kapısı);
 • Торгова Агора (Ticaret Agorası);
 • Оборонні міські стіни (Ortaçağ Sur Davarı).
ворота Доміціана у Ієраполісі
В’їзд до міста – брама Доміціана

Скільки коштує вхід на територію Ієраполіса та що тут є ще цікавого

Вхід на територію парку становить 200 лір. Діти до восьми років можуть проходити безкоштовно. У цю вартість входить відвідування руїн стародавнього міста і травертин. Є на території Басейн Клеопатри з лікувальною водою – він платний. Вартість – 100 лір для дорослих. Для дітей до 6 років – безкоштовно.

Якщо брати екскурсовода – буде дорожче. Проте без нього може бути не так цікаво – адже людина розповість цікаві подробиці з життя стародавнього міста, зробить це захопливо та емоційно.

Пам’ятки в районі Ієраполіса

Недалеко від Ієраполіса знаходиться багато різних цікавих місць. Найближча – травертини Памуккале, або Бавовняна Гора. Зовсім недалеко руїни стародавнього міста Ладіокея. Це місто загалом збереглося гірше, але тут є гарний храм Аполлона. Саме біженці з цього міста стануть засновниками сучасного Денізлі.

За 30 км на південний схід від Ієраполіса розташоване озеро Салда. Великий курорт не лише місцевого значення. Однак і сюди возять туристів. Головне приїжджати влітку, поки немає сильних вітрів та тепла вода.

Озеро Салда дуже велике, солоне і лікувальне. Тут немає рослинності та водного життя, але зате білосніжні береги й острівці.

Між Памуккале й Анталією розташовані знамениті лавандові поля. Екскурсовод може розповісти багато цікавого про цю місцевість і тут вирощують половину світового споживання лаванди і троянд. Це місце варто відвідати окремо.

Як дістатися до Ієраполіса

Якщо ви відпочиваєте у Антальї, Аланії, Кемері, Фетхіє, Мармарисі, Ізмірі – з цих міст організовуються екскурсії. Комфортабельні автобуси, перекуси в дорозі гарантовані разом з екскурсоводами. Це обійдеться в 70-120$, проте це того варте, адже шлях неблизький і організатори про все подбають.

Можна своїм ходом на громадському транспорті або орендованій машині. І те й інше в Туреччині дуже розвинене і доступне.

На карті Їєраполис знаходится тут – 37.9240558, 29.1210187.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *