Будинок-фантазія архітектора Голованя

176
0
Будинок Головоня у Луцьку

Будинок архітектора Голованя в Луцьку – це один із тих рукотворних шедеврів, які створює не тільки фантазія, а й нестримна воля людини до творення і любові до своєї справи.


Історія будинку Голованя

Архітектор Микола Головань понад 20 років пропрацював на благо рідного міста Луцька. Так вийшло, що наприкінці 1970-х років його власний будинок згорів.

Чоловікові вдалося отримати ділянку землі 1980 року в сучасній історичній частині міста – у Старому місті, причому тоді ця земля була заболоченою місцевістю на самому березі Стиру. Тут і виросте майбутній шедевр і пам’ятка архітектури.

Будинок Головоня у Луцьку
Паркан та будинок з переду

Проєкт будинку розробив Ростислав Метельницький, а присадибне і внутрішнє оформлення віддав на відкуп своєму колезі. Передбачалося, що Головань буде реалізувати всі свої фантазії та перетворить будинок на справжній витвір мистецтва. Вийшов еклектичний стиль, за що відвідувачі його ще називають “будинком із химерами”.

будинок архітектора миколи голованя
Скульптури біля паркану

Спочатку за діяльністю автора стежила влада, а за часів перебудови відпустили стеження і контроль. А тим часом будинок стрімко зростав і розвивався.

Чудеса будинку архітектора Голованя

Зараз у будинку архітектора Голованя налічується понад 500 скульптур. Усі вони зроблені руками майстра із зеленого пісковика або каменю. Кожна скульптура має неповторну форму та свою історію.

Найприкметніше творіння – великий барельєф при вході в будинок – його вага 1500 кг і на ньому зображені члени сім’ї Миколи Голованя.

будинок архітектора голованя фронтон
Фронтон на вході до будинку

Будинок має статус архітектурної пам’ятки і довгий час він належав державі. У 2008 році оселю було включено до реєстру Семи чудес Волині, і лише порівняно нещодавно (у 2022 році) будинок перейшов у приватну власність. Це сталося вже після смерті господаря – 1 лютого 2022 року. Тепер тут усім завідує його дружина.

Вдова почала реконструкцію і ремонт деяких елементів, відкрила будинок для туристів, тож кожен може відвідати це диво архітектури і фантазії.

У дворі та всередині будинку

Якщо з боку вулиці можна розгледіти паркан і частково як оформлений другий поверх, то ось що ж знаходиться всередині?

будинок архітектора голованя в луцьку

Почнемо з того, що жодна скульптура не схожа на іншу – у кожної свій стиль. На вході нас зустрічає композиція “Вустами немовляти істина глаголить”, кам’яні леви, зображення святих, Ісуса Христа і його матері.

будинок голованя в Луцьку
У дворі будинку Голованя

А ось найцікавіше і найкрасивіше якраз знаходиться всередині двору і самого будинку. На території є “Італійський дворик” і навіть кузня. На задвірках можна знайти ще необроблені брили та скульптури, яким поки що не знайшли місце.

Аналоги будинку Голованя в Україні та світі

Прикладів, коли одна людина практично з підручних матеріалів будували цілі шедеври, при чому присвячуючи цьому ціле життя багато.

Так, у Франції існує замок Шеваля, а у Дніпропетровський області в Україні – будинок інженера Хляпатури.

Як дістатися

Знаходиться будинок Голованя за адресою м. Луцьк, вул. Лютеранська, 9. Відразу за Лютеранською кірхою.

Відвідувати будинок архітектора Голованя можна за попередньою домовленістю, інакше доведеться ходити зовні і задовольнятися високим парканом і тим, що можна побачити за ним (не так то й багато).

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *