Свято-Михайлівський (Маламінський) храм в Іллінці – унікальний і самотній

38
0
Свято-Михайлівська (Маламовська) церква

Якщо ви хочете здійснити подорож Дніпропетровською областю на один день, а всі цікаві місця вже звідані – пропоную вам поїхати в Іллінку. Це невелике село біля Криничок, про яке практично ніхто не знає, але тут знаходиться унікальна і неповторна церква.

Свято-Михайлівський або Маламінський храм унікальний тим, що такої архітектури більше немає ніде на території України. Ця масивна будівля височіє над навколишніми будинками і її дзвіницю можна побачити за кілька сотень метрів.


Історія Маламінської церкви

Свято-Михайлівська церква була зведена 1796 року. Її збудував власник села Іллінка Ілля Михайлович Маламов. Цей чоловік був відставним осавулом російської армії. Він отримав у володіння ці землі від Катерини II, хоча раніше вони належали запорізьким козакам, яких розігнала імператриця.

Свято-Михайлівський храм в селі Іллінка
Маламінський храм

Село Іллінка засноване 1769 року і носить ім’я свого власника – того самого відставного військового Іллі. І церква – Михайлівська або Маламінська теж на його честь.

Спочатку ця споруда виконувала свою основну роль – для церковних обрядів, а з приходом більшовиків її перетворили на зерносховище (не дивно, адже комуністи з усіма церквами так чинили).

Архітектура Свято-Михайлівського храму в Іллінці
Архітектура храму

Під час Другої світової війни німці посадили в дзвіниці снайпера і навіть зараз на стінах можна помітити сліди від артилерійських снарядів – відмітини замазали розчином і не стали реконструювати цеглу.

храм в Іллінці Кринички
Сліди від Другої світової війни

Розповідають історію, що в дзвіниці знайшли чудотворну стару ікону, яка була там у смітті. Тепер ікона знаходиться в самій церкві.

Ще ходить стара історія, що десь є вхід у підземелля під храмом. Однак його поки що не знайшли

Знову служби почали проводити з падінням комуністичного режиму.

Церква в Іллінці зараз

Сьогодні Свято-Михайлівська або Маламінська церква переживає не найкращі часи. Як я розумію, село невелике, парафія здебільшого складається з людей старшого віку. І працює церква тільки по неділях.

внутрішне убранство свято-михайлівського храму в Іллінці
Всередині храму

Територія не надто велика і не вирізняється помпезністю, і тут немає інших будівель, за винятком невеликого будиночка і кількох старих крамничок. Усередині церкви теж не дуже розкішно. Ба більше, сама будівля потребує ремонту і батюшка постійно про це нагадує після служби. І справді, з вулиці видно, що зараз (червень 2024 року) фарбують дах.

Як дістатися до унікальної церкви в Іллінці

Село Іллінка розташоване в Криничанській територіальній громаді, зовсім недалеко від Криничок.

Сюди можна спокійно доїхати з Дніпра та Кам’янського. Якщо ви їдете з Дніпра автобусом, то доїжджаєте до Криничок, а потім сідаєте на автобус Кам’янське-Іллінка, який проходить через Кринички.

Свято-Михайлівська (Маламовська) церква
Вид на храм з дороги

На машині проїхати не складе труднощів. З Дніпра їдете на Кривий Ріг і повертаєте на Кринички, відразу за ними й Іллінка. З Дніпра ще сюди буде чудово поїхати не прямою дорогою, а через Зелений Гай і Сурсько-Михайлівку.

Дорогою знайдете багато чудових місць в околицях міста Дніпро – красоти Мокрої Сури та Новомиколаївського кар’єру, еко-ферма Зелений Гай, равликова ферма, та якщо відхилитись у бік, є нагода подивитись Аполлонівський палеовулкан.

Адреса Свято-Михайлівського храму розташована за адресою вул. Широка, 65.

Загалом, Свято-Михайлівську церкву в Іллінці варто відвідати і подивитися на цю грандіозну і неповторну будівлю на власні очі. На в житті вона краща, ніж на фото.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *