Будинок із привидом у Дніпрі

442
0

Цей особняк на колишній вулиці Фрунзе, тепер вулиці Василя Чапленка за адресою 5, мало знають навіть корінні жителі Дніпра. А в нього своя історія, і навіть легенда про привид – такого точно не знає більшість дніпрян. І наявністю будинку з привидом можуть похвалитися не всі великі міста. Тому цей будинок я зарахую до пам’яток Дніпра.

Будинок Горнштейна та індійський хіромант

1890 року в Катеринославі було зведено триповерховий прибутковий будинок. Ним володів багатий єврей на прізвище Горнштейн.

Дім Горнштейна Дніпро. Вулиця Василя Чекаленко
Будинок із привидами на Василя Чапленка. Місто Дніпро

Зараз будівля занедбана і з кожним роком руйнується дедалі більше. На його балконах ростуть дерева, із забитих вікон проступає порожнеча та зневіра. А на початку XX століття тут стояли черги за рідкісними на той час спеціями.

На першому поверсі Горнштейн влаштував магазини, у тому числі тут була знаменита на все місто “Бакалейна та тютюнова”, на другому були мебльовані кімнати для гостей міста, а на третьому жив сам господар зі своєю родиною.

раджан з єкатеринославу
Раджан із Катеринослава

Він побудував свій бізнес на привезенні дорогих та рідкісних спецій, чаю та тютюну з Азії та Індії. Якось у нього в компаньйонах з’явився таємничий індус.

Раджан, так звали чужинця, повинен був відповідати за, як зараз кажуть – піар продажу, а Горнштейн бухгалтерію та облік. Однак згодом роль індуса звелася до звичайного продавця, хоча господар і ділився з ним третиною прибутка.

А Раджан був не простий продавець. Він подобався людям за свою дивовижну зовнішність та пізнання у гаданні та хіромантії. А в лавку ходили подивитися на її незвичайного торговця та інтер’єр, послухати цікаві історії про чай та інший товар. До хіромантії ворожіння ми повернемося пізніше…

А ще, за чутками, у нього був зв’язок із дружиною Горнштейна, яка аж надто часто заходила до нього в крамницю.

Подейкують, що одного разу на іншому прийомі Раджан мав подавати до столу традиційний індійський пиріг Шріматі. Він вирішив зробити сюрприз коханої і поклав у нього обручку з рубіном і запискою, прикривши їх шматочком яблука. Жінка здивувалася знахідці, але швидко взяла себе до рук – щоб чоловік нічого не запідозрив.

Ця каблучка і камінь коштували великих грошей і в майбутньому виручать родину Горнштейна.

Привид у будинку на вулиці Чапленка

Окрім навичок продажу та зваблення жінок індус Раджан міг лікувати спеціями та ворожити по руці. Принаймні містом ходила така чутка і тому за ними стояла черга.

Можливо, такі чутки розпускали компаньйони, щоби збільшити прибуток.

Так от одного разу до Раджана за спеціями прийшов засмучений батько. Його дитина була при смерті, і лікарі відмовлялися допомагати, посилаючись на тяжкий випадок. Раджан провів сеанс хіромантії і сказав, що зможе своїми спеціями вилікувати хлопчика.

Однак це не допомогло. Хлопчик помер, а батько поклявся помститися і одного вечора підстеріг Раджана, коли той закривав магазин та зарізав його.

прибутковий будинок горнштейну в дніпрі
Прибутковий будинок Горнштейна у 2022 році

З того часу душа індійця не може знайти собі спокій і за легендою ходить по занедбаному будинку. Кажуть, що привид є у вигляді хмари диму з чимось схожим на свічку. А ще дух видає човгаючі звуки – ніби ходить коридорами.

Будинок із привидами після революції 1917 року

Під час революції 1917 року Горнштейн виїхав із Росії разом зі своєю дружиною. Такий результат нібито нагадав Раджан, тож власник будинку був готовий до такого повороту подій. Вони продали обручку подаровану коханцем і залишили країну. Саму Бакалійну крамницю закрили, розпродавши залишки, і весь будинок заселили мешканцями, перетворивши його на комунальний заклад.

Вже пізніше тут знову відкриють на першому поверсі відкриють “Бубличну” і тутешні бублики були найсмачнішими у місті.

На початку 2000-х років усі магазини з’їхали, а за ними й мешканці будинку. Тепер на його місці знаходиться купа піску, а сама будівля розвалюється і скоро може розсипатися.

Ось така історія будинку із привидом у зовсім не містичному місті Дніпро. Сюди можна вести екскурсії та розповідати про історичний Катеринослав.

https://jenyatravels.com/pro-mene/

Jenya Travels

Мене звуть Женя. Я подорожую по Україні та світу і розповідаю історії.
Простою мовою, без занудства та сухих фактів - цікаво про нецікаві місця.
Побував більше ніж на 100 точках на мапі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *